Izraelský soud deportuje šéfa Human Rights Watch

Soud v Izraeli dnes v odvolacím řízení nařídil deportaci místního šéfa organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW). Američan Omar Shakir byl soudně vyhoštěn už loni, ale proti rozsudku se odvolal. Izrael ho viní z podpory hnutí prosazujícího bojkot Izraele, což Shakir odmítá.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Izrael, ilustrační foto
doporučujeme

Soud v Jeruzalémě dnes Shakirovo odvolání zamítl a dal mu na opuštění území čas do 1. května.

Izrael v roce 2017 přijal zákon, který může cizímu občanovi zakázat vstup do země, pokud je podezřelý, že vyzývá k bojkotu Izraele. Shakir pracoval pro pobočku HRW pro Izrael a Palestinu od roku 2016.

Izraelská média dnes informovala o dalším případu amerického občana, který měl potíže kvůli svým názorům. Americká Židovka Laura Mandelová se musela při odletu na Ben Gurionově letišti podrobit podle médií ponižující bezpečnostní prohlídce. Do letadla pak mohla nastoupit, ale bez svých osobních věcí. Mandelová je členkou vedení organizace The Abraham Initiatives, která se zasazuje za rovnost Arabů a Židů v izraelské společnosti.

Když přišla k prohlídce před odletem do San Franciska, dostala jako všichni otázku, proč byla v Izraeli. Její odpověď, v níž přiznala práci pro svou organizaci, vedla k dlouhému výslechu, při němž kromě jiného padla otázka, "proč se americká Židovka stará o arabsko-židovské vztahy". Po dvouhodinovém výslechu jí Izraelci zabavili počítač, léky a další osobní věci. Byly naloženy do nákladního prostoru navzdory jejím protestům, že chce mít tyto věci u sebe na palubě.

The Abraham Initiatives má pracoviště v New Yorku, Londýně a v izraelském Lodu. Zkušenost Mandelové organizace označila za důsledek stále nepřátelštějšího politického prostředí v Izraeli. Kdokoli, kdo má styky s Araby, je prý v Izraeli považován za potenciální hrozbu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brutální demonstrace v Bagdádu. Policie střílí do davu granáty, počet…

15.11.2019 17:42 Aktualizováno Irácké bezpečnostní složky dnes v centru Bagdádu zabily tři demonstranty při dalším tvrdém zákroku…

Turecko deportovalo Američana podezřelého z členství v IS

15.11.2019 17:12 Turecké ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že Američan, který je podezřelý z členství v…

Rusko poslalo útočné vrtulníky, přebírá kontrolu nad základnou USA v Sýrii

15.11.2019 12:55 Rusko poslalo útočné vrtulníky a vojenské policisty na leteckou základnu v severní Sýrii, odkud…

Likvidace Izraele? Chameneí krotí své vyjádření. Prý to myslel jinak

15.11.2019 12:04 Írán nevolá po likvidaci židovského lidu, domnívá se však, že o budoucnosti Izraele by měli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama