Izraelský soud deportuje šéfa Human Rights Watch

Soud v Izraeli dnes v odvolacím řízení nařídil deportaci místního šéfa organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW). Američan Omar Shakir byl soudně vyhoštěn už loni, ale proti rozsudku se odvolal. Izrael ho viní z podpory hnutí prosazujícího bojkot Izraele, což Shakir odmítá.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Izrael, ilustrační foto
doporučujeme

Soud v Jeruzalémě dnes Shakirovo odvolání zamítl a dal mu na opuštění území čas do 1. května.

Izrael v roce 2017 přijal zákon, který může cizímu občanovi zakázat vstup do země, pokud je podezřelý, že vyzývá k bojkotu Izraele. Shakir pracoval pro pobočku HRW pro Izrael a Palestinu od roku 2016.

Izraelská média dnes informovala o dalším případu amerického občana, který měl potíže kvůli svým názorům. Americká Židovka Laura Mandelová se musela při odletu na Ben Gurionově letišti podrobit podle médií ponižující bezpečnostní prohlídce. Do letadla pak mohla nastoupit, ale bez svých osobních věcí. Mandelová je členkou vedení organizace The Abraham Initiatives, která se zasazuje za rovnost Arabů a Židů v izraelské společnosti.

Když přišla k prohlídce před odletem do San Franciska, dostala jako všichni otázku, proč byla v Izraeli. Její odpověď, v níž přiznala práci pro svou organizaci, vedla k dlouhému výslechu, při němž kromě jiného padla otázka, "proč se americká Židovka stará o arabsko-židovské vztahy". Po dvouhodinovém výslechu jí Izraelci zabavili počítač, léky a další osobní věci. Byly naloženy do nákladního prostoru navzdory jejím protestům, že chce mít tyto věci u sebe na palubě.

The Abraham Initiatives má pracoviště v New Yorku, Londýně a v izraelském Lodu. Zkušenost Mandelové organizace označila za důsledek stále nepřátelštějšího politického prostředí v Izraeli. Kdokoli, kdo má styky s Araby, je prý v Izraeli považován za potenciální hrozbu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bude v Izraeli Trumptown? Netanjahu chce po prezidentovi USA pojmenovat…

23.04.2019 18:43 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu chce pojmenovat nové městečko na Golanských výšinách po…

Íránský parlament označil armádu USA za teroristickou

23.04.2019 17:05 Íránský parlament dnes schválil zákon, který označuje armádu Spojených států za teroristickou.…

Kati měli plné ruce práce. V Saúdské Arábii popravili 37 teroristů

23.04.2019 15:55 Saúdská Arábie dnes popravila 37 lidí obviněných v souvislosti s terorismem. Podle agentury AFP to…

Arabky chtějí méně dětí. Podporují je to v tom i arabští mužové

23.04.2019 15:34 V evropském prostoru jsou muslimky a obecně ženy z Blízkého východu vnímány jako jakési „továrny na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama