Půjde Rusko do války s Íránem? Mezi jejich milicemi vypukl spor, zemřelo 11 lidí

11 lidí bylo zabito při eskalaci napětí mezi ruskými a íránskými silami v syrském městě Aleppo. Tento incident svědčí o vzrůstajícím napětí mezi oběma klíčovými spojenci režimu syrského prezidenta Bašára Al-Asada, jak Rusko se pokouší hrát větší strategickou hru.

Sýrie, ilustrační foto

Boje vypukly blízko zemědělského trhu ve čtvrti Khaldiya. Velmi rychle eskalovaly a zahrnovaly i použití těžké techniky včetně střel země-vzduch vystřelených na nejbližší oblasti uvnitř města. Následkem byla smrt 11 civilistů, včetně dvou dětí a tří žen, zatímco 11 dalších bylo zřejmě zraněno, potvrdil ruský vojenský zdroj zpravodajskému serveru Syria Call.

Podle Syrské observatoře pro lidská práva boje mezi ruskými a íránskými milicemi vypukly kvůli kontrole kontrolních bodů. Obě strany vyžadovaly od těch, co jimi procházeli, poplatek, který během dne může narůst do značné výše.

Podle Syria Call není náhodou, že spor vypukl po izraelském bombardování íránských cílů blízko Aleppa. Skupiny podporované Íránem ihned osočily Rusy, že spolupracovali s Izraelem na úderech s cílem oslabit íránskou přítomnost v zemi.

Ruské ministerstvo obrany přiznalo v září 2018, že umožnilo Izraeli bombardovat íránské cíle v Sýrii. Ruský prezident intenzivně jednal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, který minulý měsíc uvedl, že Putin též si přeje stažení íránských vojsk ze Sýrie.

Ruská strategická hra

Sílící vtahy mezi Izraelem a Ruskem jsou dokladem nové strategické role, kterou chce Rusko hrát na Blízkém východě. Ačkoliv má jako Írán jasný zájem na setrvání Bašára Al-Asada u moci, nemá zájem uzavřít s Teheránem jasné spojenectví, jaké mají USA se Saúdskou Arábií. Namísto toho chce mít otevřené více komunikačních kanálů, včetně právě Saúdské Arábii a Izraele, kteří jsou zapřisáhlými nepřáteli Íránu.

Rusko nemá zájem na eskalaci konfliktu mezi těmito silami, protože to by ohrozilo jen Asada i jeho pozici mocného zprostředkovatele mezi různými stranami konfliktu, jak se pokouší stylizovat v případě jednání mezi Moskvou, Teheránem a Ankarou. Rusko též chce mít primární vliv v Sýrii a proto se pokouší co nejvíce oslabit vliv Íránu v zemi.

Think-tanku Chatham House poukazuje na různé způsoby, které v tomto ohledu Rusko používá. Např. vytváří vlastní, Moskvě loajální sbory jako jsou tzv. Páté sbory (Fifth Corps), které jsou zcela nezávislé na íránských milicích. Taktéž podporuje rozmanité náboženské skupiny v Sýrii, včetně křesťanů a sunnitů, čímž se pokouší odlišit od čistě sektářské podpory šiítů, kterou praktikuje Írán. Tím si získává i syrské rebely, kteří jej preferují z ideologických důvodů před Íránem.

Boje mezi syrskými a ruskými milicemi nejsou v Sýrií ničím výjimečným. Podle Chatham House od počátku roku 2018 dochází k vraždám významných vojenských osob. Rusko přímo obvinilo Írán, že stál za vraždou vojenského velitele Issama Zahreddineho v říjnu 2017 a ruského důstojníka v červnu 2018 a zatklo několik desítek šiítských vojenských představitelů a odmítlo poskytnout leteckou podporu silám spojených s Íránem před opakovaných útoků Islámského státu na město Al Búkamál.

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Související:

Právě se děje