Sestry ze Saúdské Arábie volají o pomoc, před zneužíváním uprchly do Gruzie

Dvě sestry ze Saúdské Arábie dnes požádaly z Gruzie o pomoc při útěku od rodiny. Na sociálních sítích zveřejnily svá jména a usilují o pomoc při azylovém řízení. Tvrdí, že prchají před útlakem ve své zemi a že otec a bratři se vydali za nimi do Gruzie.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Muslimové, ilustrační foto
doporučujeme

Ženy se identifikovaly jako Mahá a Vafá Subajíovy. Je jim 28 a 25 let. Napsaly také, že budou-li nuceny vrátit se do Saúdské Arábie, je jejich život v ohrožení.

Občané Saúdské Arábie pro vstup do Gruzie nepotřebují vízum a zemí už prošlo několik Saúdských Arabek, které v minulých letech uprchly. Většinou se snaží uniknout svým mužským příbuzným a tvrdí, že doma byly zneužívány. Ty, které jsou na útěku přistiženy, mohou podle agentury AP skončit pod nuceným dohledem a pokud se odmítnou s rodinou usmířit, může na ně být uvalena vazba za neposlušnost. Saúdská Arábie praktikuje systém poručnictví - mužský příbuzný spolurozhoduje, zda žena smí cestovat, získat pas nebo se vdát.

"Jsme sestry, které uprchly ze Saúdské Arábie, a hledáme azyl. Příbuzní a vláda nám zabavili pasy a my teď uvázly v Gruzii. Prosíme, potřebujeme vaši pomoc," napsaly sestry na twitteru. "Chceme, abyste nás ochránili, chceme, aby nás nějaká země přijala a bránila naše práva," napsala Mahá v dalším vzkazu.

Zástupce gruzínské sekce organizace Human Rights Watch řekl, že o sestrách ví a věc sleduje.

Případ těchto sester připomíná osud Rahaf Kunúnové, která se v lednu po útěku ze Saúdské Arábie zabarikádovala v hotelovém pokoji v Bangkoku a prostřednictvím sociálních sítí odtud žádala o azyl. Udělila jí ho Kanada, kam nakonec žena odletěla. Spekulovalo se tehdy, že její úspěch podnítí k útěku další ženy ze Saúdské Arábie.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty v Iráku jsou krvavé. Další mrtví, policie uvolnila blokádu…

22.11.2019 12:21 Aktualizováno Násilnosti při střetech demonstrantů s bezpečnostními složkami si v Iráku ve čtvrtek vyžádaly osm…

Padne Netanjahu kvůli obvinění z korupce? Izrael řeší absurdní situaci

22.11.2019 10:43 Izraelští komentátoři se dnes v reakci na čtvrteční obvinění premiéra Benjamina Netanjahua ze…

Frustorvané Rusko? Expertka naznačila, co se děje na Blízkém východě

22.11.2019 00:01 NÁZOR – Rusko se v posledních letech snaží udržovat dobré vztahy s Izraelem, připomíná Micky…

Netanjahu má problém. Prokurátor ho obvinil z korupce

21.11.2019 22:00 Aktualizováno Izraelský generální prokurátor Avichaj Mandelblit dnes obvinil premiéra Benjamina Netanjahua z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama