„Američtí vojáci na Blízkém východě jsou teroristé.“ Írán vrátil USA úder, za teroristy chtěl označit celou americkou armádu

Írán označil americké vojáky na Blízkém východě za teroristy. Jedná se o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který nechal zařadit Íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Americká armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Íránští zákonodárci zcela jednohlasně schválili úterní zákon předložený íránským ministrem bezpečnosti, který označuje americké vojáky na Blízkém východě za „teroristy“. Někteří politici požadovali ještě radikálnější krok – označit za teroristy celou americkou armádu.

Jednalo se o zcela jasnou reakci na Trumpovo pondělní zařazení gard mezi teroristické organizace. Jedná se o vůbec první zahraniční vojenskou jednotku cizího státu, která byla přidána na list teroristických organizací USA.

Gardy jsou elitní vojenskou jednotkou o síle asi 150 000 mužů, která je mimo klasické armádní struktury a zpovídá se jen ajatolláhovi, duchovnímu a faktickému vůdci země. Gardy mají v zemi ohromný vliv. Vlastní některé klíčové státní podniky a kontrolují polovojenské organizace dohlížející na pořádek v zemi.

Jejich slovo je zvláště patrné ve vojenské oblasti. Dohlíží a organizují všechny současné vojenské operace Íránu v zahraničí, např. v Sýrii a Jemenu. Právě tyto aktivity, které vysoce znepokojují hlavní spojence USA na Blízkém Východě, Saúdskou Arábii a Izrael, jsou zřejmě jedním z důvodů, proč se Trump rozhodl oficiálně je označit za teroristy.

Server Vox podotýká, že v obou případech není jasné, čeho chce každá strana označením té druhé za teroristy dosáhnout. USA už označily Írán za státního sponzora terorismu, což samozřejmě zahrnuje i jeho nejmocnější vojenskou jednotku, takže to pro gardy není žádná novinka.

USA už uvalily na Írán tvrdé sankce, takže tlak na Írán tímto způsobem už působí a samotné USA už nemají v podstatě kam stoupat, co se týče jejich rozsahu a výše. S gardami nikdo příliš neobchoduje, takže sankce na ně příliš nedosáhnou.

Oba kroky tedy nevychází z žádné jasné strategie jako spíše z eskalace války slov. Jak podotýká Vox, snad se tato válka nepromění ve skutečnou.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arabské jaro 2.0? Protesty v Egyptě sílí, policie střílela do demonstrantů…

22.09.2019 11:46 V Suezu východně od Káhiry v noci na dnešek pokračovaly zakázané demonstrace proti vládě…

Ruhání varuje: Írán nedopustí, aby někdo narušil jeho hranice

22.09.2019 10:25 Aktualizováno Íránský prezident Hasan Rúhání dnes varoval, že jeho země nedopustí, aby někdo narušil její hranice…

Ruské zbraně nemají šanci? Analytik popsal, co se děje na Blízkém východě

22.09.2019 00:01 NÁZOR - Americké letouny F-35 jsou na zcela jiné úrovni, než je ta, s níž si dokáže poradit ruská…

Islámský stát opět děsí Irák, přihlásil se k pátečnímu atentátu na šíitské…

21.09.2019 21:09 K odpovědnosti za páteční výbuch minibusu poblíž šíitské svatyně v iráckém městě Karbalá se dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama