„Američtí vojáci na Blízkém východě jsou teroristé.“ Írán vrátil USA úder, za teroristy chtěl označit celou americkou armádu

Írán označil americké vojáky na Blízkém východě za teroristy. Jedná se o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který nechal zařadit Íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Americká armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Íránští zákonodárci zcela jednohlasně schválili úterní zákon předložený íránským ministrem bezpečnosti, který označuje americké vojáky na Blízkém východě za „teroristy“. Někteří politici požadovali ještě radikálnější krok – označit za teroristy celou americkou armádu.

Jednalo se o zcela jasnou reakci na Trumpovo pondělní zařazení gard mezi teroristické organizace. Jedná se o vůbec první zahraniční vojenskou jednotku cizího státu, která byla přidána na list teroristických organizací USA.

Gardy jsou elitní vojenskou jednotkou o síle asi 150 000 mužů, která je mimo klasické armádní struktury a zpovídá se jen ajatolláhovi, duchovnímu a faktickému vůdci země. Gardy mají v zemi ohromný vliv. Vlastní některé klíčové státní podniky a kontrolují polovojenské organizace dohlížející na pořádek v zemi.

Jejich slovo je zvláště patrné ve vojenské oblasti. Dohlíží a organizují všechny současné vojenské operace Íránu v zahraničí, např. v Sýrii a Jemenu. Právě tyto aktivity, které vysoce znepokojují hlavní spojence USA na Blízkém Východě, Saúdskou Arábii a Izrael, jsou zřejmě jedním z důvodů, proč se Trump rozhodl oficiálně je označit za teroristy.

Server Vox podotýká, že v obou případech není jasné, čeho chce každá strana označením té druhé za teroristy dosáhnout. USA už označily Írán za státního sponzora terorismu, což samozřejmě zahrnuje i jeho nejmocnější vojenskou jednotku, takže to pro gardy není žádná novinka.

USA už uvalily na Írán tvrdé sankce, takže tlak na Írán tímto způsobem už působí a samotné USA už nemají v podstatě kam stoupat, co se týče jejich rozsahu a výše. S gardami nikdo příliš neobchoduje, takže sankce na ně příliš nedosáhnou.

Oba kroky tedy nevychází z žádné jasné strategie jako spíše z eskalace války slov. Jak podotýká Vox, snad se tato válka nepromění ve skutečnou.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bude v Izraeli Trumptown? Netanjahu chce po prezidentovi USA pojmenovat…

23.04.2019 18:43 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu chce pojmenovat nové městečko na Golanských výšinách po…

Íránský parlament označil armádu USA za teroristickou

23.04.2019 17:05 Íránský parlament dnes schválil zákon, který označuje armádu Spojených států za teroristickou.…

Kati měli plné ruce práce. V Saúdské Arábii popravili 37 teroristů

23.04.2019 15:55 Saúdská Arábie dnes popravila 37 lidí obviněných v souvislosti s terorismem. Podle agentury AFP to…

Arabky chtějí méně dětí. Podporují je to v tom i arabští mužové

23.04.2019 15:34 V evropském prostoru jsou muslimky a obecně ženy z Blízkého východu vnímány jako jakési „továrny na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama