Bití tyčemi či waterboarding. Podezřelí islamisté jsou v Mosulu brutálně mučeni

Vězni držení v iráckém Mosulu jsou i nadále podrobováni mučení, oznámila organizace Human Rights Watch (HRW). Zdůraznila přitom, že na špatné zacházení s vězněnými, kteří jsou podezřelí z členství v hnutí Islámský stát, upozornila irácké úřady již v loňském roce. Irácká vláda však podle HRW na výzvy o prošetření těchto případů nijak nereagovala.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Věznice
doporučujeme

"Iráčtí důstojníci se ve věznici v Mosulu dopouštěli mučení ještě na začátku roku 2019," uvedla ve svém prohlášení lidskoprávní organizace. "Jestliže irácká vláda ignoruje důvěryhodné informace o mučení, není překvapením, že porušování lidských práv i nadále přetrvává," dodala k tomu Lama Fakihová z blízkovýchodní sekce HRW.

Nové informace jsou založeny na svědectví muže, který byl na začátku letošního roku držen ve věznici na východě Mosulu. Dozorci tam podle tohoto svědka věšeli odsouzené za ruce ze stropu, bili je tyčemi nebo používali takzvaný waterboarding, tedy simulované topení. Jeho popis přitom odpovídá svědectví dalších bývalých vězňů, se kterými zástupci Human Rights Watch hovořili.

Jak tento svědek uvedl, v jednom z případů například zahlédl osm vězněných, kteří stáli nazí v místnosti. Čtyři dozorci na ně lili z kbelíků vodu, poté jim svázali nohy a bili je asi 15 minut v kuse do chodidel. Po tomto bití se šest ze zadržených přiznalo k tomu, že byli napojení na Islámský stát.

Irák ohlásil porážku Islámského státu na svém území na konci roku 2017, ale stále se vyrovnává s následky tříletého boje proti této radikální organizaci. Patří k nim tisíce vězňů, mezi nimiž jsou děti. Případy se řeší velmi rychle vedenými soudními procesy, někdy jenom v řádu minut. Ochránci lidských práv z Human Rights Watch již dříve kritizovali, že mnohé z těchto dětí byly k doznání přinuceny mučením.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Sýrii byl zabit vysoký člen Islámského státu

26.05.2020 22:28 V Sýrii byl při náletu zabit vysoký člen teroristické organizace Islámský stát (IS) Muataz Númán…

Petříčkova kritika Izraele vyvolala v Česku politickou bouři, píše list…

26.05.2020 12:52 Kritika izraelského plánu anektovat židovské osady na Západním břehu Jordánu, kterou v sobotním…

Netanjahu opět mluvil o plánu zabrání části Západního břehu

25.05.2020 21:09 Izrael si nenechá ujít "historickou příležitost", aby rozšířil svou svrchovanost na části Západního…

Na Západním břehu Jordánu se otevřou mešity, kostely a obchody

25.05.2020 16:35 Mešity, kostely a obchody na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu se v úterý opět otevřou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy