Poplach kvůli spalničkám: Nakažená letuška upadla do kómatu, má poškozený mozek

Letuška izraelské aerolinky El Al, která se na konci března během letu mezi New Yorkem a Tel Avivem nakazila spalničkami, je v kómatu a leží s poškozením mozku na jednotce intenzivní péče, oznámilo izraelské ministerstvo zdravotnictví. Podle mluvčího ministerstva se u 43leté ženy objevily komplikace spojené s nemocí, konkrétně encefalitida, tedy zánět mozku. Izraelští zdravotníci vyzvali všechny cestující, kteří byli na palubě letounu, který odletěl z New Yorku 26. března, aby v případě, že zaznamenají příznaky nemoci, okamžitě vyhledali lékařskou pomoc.

Letadla, ilustrační foto

Podle amerického Střediska pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC), postihnou podobné komplikace jednu osobu z 1000, která se spalničkami nakazí. Většinou jde o děti mladší pěti let a dospělé starší 20 let. Encefalitida může vést k trvalému poškození mozku, hluchotě či smrti. Jak poznamenal list The New York Times, mezi příznaky spalniček patří rýma, kašel, zarudlé oči, citlivost na světlo a červená vyrážka, která se většinou objevuje mezi 10. až 14. dnem po nákaze, někdy mezi šestým a 21. dnem.

Případ izraelské letušky není jediným vážným případem, který nyní zdravotníci v židovském státě řeší. Nevratné poškození mozku utrpěl nedávno i desetiletý chlapec, který se spalničkami nakazil. Nyní je hospitalizován a připojen na dýchací přístroje v nemocnici ve městě Petah Tikva.

Krevní testy ukázaly, že letuška byla v minulosti očkovaná, ale pouze jednou dávkou vakcíny namísto doporučovaných dvou. Letecká společnost El Al v reakci na tento případ nařídila všem letuškám a stevardům, aby se nechali očkovat. "Poškození je velmi vážné," citoval zpravodajský server Ynet lékaře Aviho Lina, který o ženu pečuje. "Vyhodnocujeme její stav každý den a doufáme, že se situace zlepší," uvedl.

Podle záznamů izraelského ministerstva zdravotnictví jsou jen částečně očkovány či vůbec neočkovány dva miliony Izraelců. Toto číslo podle izraelských médií nejspíš zahrnuje i osoby narozené mezi lety 1957 a 1977, kteří nebyli očkováni dvěma dávkami vakcíny. Neočkováno je v zemi rovněž asi 45 tisíc dětí, většinou z ultraortodoxních rodin.

V rámci zvýšení proočkovanosti ministerstvo zdravotnictví ve středu oznámilo, že očkovací centra v zemi zůstanou otevřená i během velikonočních prázdnin. V Izraeli byl v uplynulém roce zaznamenán nárůst počtu nákaz spalničkami - od března 2018 jimi podle oficiálních údajů onemocnělo 3600 lidí. Loni v listopadu spalničkám v Jeruzalémě podlehlo batole, šlo o první oběť této nemoci v Izraeli za uplynulých 15 let. O měsíc později následkem spalniček v Izraeli zemřela dvaaosmdesátiletá žena.

Problém spalniček v současné chvíli trápí i Česko, kde se v prvních třech měsících letošního roku nakazilo výrazně více lidí než za celý loňský rok. Odborníci se domnívají, že za šířením spalniček je mimo jiné pokles podílu očkovaných v populaci kvůli odmítání či odsouvání očkování. Dalšími důvody je vymizení imunity získané očkováním v dětství u části dospělých, případně import nemoci ze zahraničí.

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Turecko podle Erdogana zabilo jednoho z vůdců kurdské PKK v Iráku

06.06.2021 20:23 Turecké tajné služby podle Ankary při operaci na území Iráku zabily jednoho z čelných představitelů…

Izrael začal s očkováním dětí od 12 let

06.06.2021 11:24 Izrael dnes začal očkovat proti covidu-19 děti od 12 do 15 let. Ministerstvo zdravotnictví podle…

Související:

Právě se děje