Bude Sísí další africký diktátor? Egypťané hlasují v referendu o změnách ústavy

Egypťané dnes začali odevzdávat hlasy v referendu o ústavních změnách. Jedna z nich dává prezidentovi Abdal Fattáhovi Sísímu možnost zůstat v úřadě do roku 2030. Sísí přišel do hlasovací místnosti mezi prvními ráno v káhirské čtvrti Heliopolis, kde je jeho sídlo.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Abd Fattáh Sísí
doporučujeme

Parlament už změny odhlasoval v úterý a jak píše agentura AFP, očekává se, že projdou i v referendu, které potrvá do pondělka. Výsledek má být ohlášen 27. dubna. Hlasuje se po tři dny vždy od 9:00 do 21:00 hodin a právo vyslovit se má 62 milionů Egypťanů.

Změna umožní prodloužit Sísího současný čtyřletý mandát o dva roky a kandidovat znovu na příštích šest let v roce 2024. Opozice to označuje za soustřeďování moci do rukou prezidenta, avšak v kampani před referendem dostala málo prostoru. Města zaplavily fotografie Sísího a výzvy k účasti v referendu, u silně střežených volebních místností dnes zněly vlastenecké písně.

Muhammad Abdas Salám, který dnes odevzdal svůj hlas v Káhiře, řekl, že se vyslovil pro změnu. "Na prezidentově mandátu nezáleží, pokud prezident pracuje a plní svou roli. A Sísí toho už hodně udělal," řekl. Jiný volič pouze sdělil, že pracuje v podniku, který požádal své zaměstnance, aby šli odevzdat hlas.

Sísí je u moci od roku 2014. Zvolen byl po svržení svého předchůdce Muhammada Mursího, který kandidoval za Muslimské bratrstvo po svržení někdejšího dlouholetého prezidenta Husního Mubaraka. Sísí se těší v Egyptě popularitě, byť se na Mursího svržení podílel a zakázal Muslimské bratrstvo. V loňských volbách mu dalo hlas přes 97 procent voličů.

Politolog Mustafá Saíd z univerzity v Káhiře řekl, že prosazované ústavní změny v moderní historii Egypta nemají obdobu. "Soustřeďují moc v rukou jednoho člověka na úkor ostatních. Návrat bude obtížný, protože kdo se vzdá tak velké moci?" řekl. Ochránci lidských práv z organizace Human Rights Watch vyzvali egyptské úřady, aby proces ústavních změn zastavily, protože to "posílí autoritářský režim".

Změny rozšiřují také vliv armády a vojenským soudům dávají větší pravomoci při stíhání civilistů. Prezident také dostává právo jmenovat nejvyšší soudce a obejít právní dohled při prosazování návrhů zákonů. Nově se ustavuje funkce jednoho nebo více viceprezidentů a stanovuje 25procentní kvóta pro počet žen v dolní komoře parlamentu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Sýrii byl zabit vysoký člen Islámského státu

26.05.2020 22:28 V Sýrii byl při náletu zabit vysoký člen teroristické organizace Islámský stát (IS) Muataz Númán…

Petříčkova kritika Izraele vyvolala v Česku politickou bouři, píše list…

26.05.2020 12:52 Kritika izraelského plánu anektovat židovské osady na Západním břehu Jordánu, kterou v sobotním…

Netanjahu opět mluvil o plánu zabrání části Západního břehu

25.05.2020 21:09 Izrael si nenechá ujít "historickou příležitost", aby rozšířil svou svrchovanost na části Západního…

Na Západním břehu Jordánu se otevřou mešity, kostely a obchody

25.05.2020 16:35 Mešity, kostely a obchody na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu se v úterý opět otevřou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy