Zblázněné počasí? Na Blízkém východě sněží, podle expertů za to mohou klimatické změny

Obvykle na jaře jsou na Blízkém východě spalující vedra. Tento rok zde ale dochází k nezvyklým meteorologickým jevům. Server Middle Eat Monitor reportuje vlnu sněhu, která se převalila přes oblast Blízkého východu a Severní Afriky

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Saúdská Arábie
doporučujeme

Minulý týden bylo několik částí Tuniska zasaženo sněhem a přívalovými srážkami, což vedlo až úmrtím. Sníh se objevil i ve velkých částech Saúdské Arábie. Na jednom místě bylo krupobití tak silné, že vyvolala ledovou záplavu.

Krupobití, bouřky a bleskové povodně udeřily Spojené arabské emiráty (SAE) i Saúdskou Arábii. V Íránu museli kvůli záplavám evakuovat na stovky vesnic. Silné záplavy donutily Jordánsko vyhlásit čtvrtý stupeň ohrožení.

Podle odborníků se jedná o „ výjimečné“ počasí v kontextu toho, že poslední tři roky byly v oblasti velmi suché. „ Takové extrémní povětrnostní události, ať  je to velmi intenzivní sníh nebo déšť, jsou mimo sezónu“, poukazuje Taoufik Ksiksi, docent biologie na SAE University.

Podle Dr. Rachael McDonnellové, výzkumnice z Daugherty Water for Food Institute na University of Nebraska, jsou „ rozdíly, které jsme zažili, jsou výsledkem atmosférických podmínek na vysoké úrovni, které přinesly převážně nízkotlaké systémy přes MENA (zkratka pro Blízký východ a Severní Afriku)“. Normálně tyto frontální systémy, které nesou déšť, jsou nad severozápadní Evropou, ale v letošním roce jsou více na jihu, protože proud postupuje dále na jih, vysvětlila serveru Arab News.

Ksiksi si myslí, že za tímto nezvyklým počasím jsou klimatické změny. „ Můžeme si být jistí, že pokud tyto extrémní události budou více časté a intenzivnější, pak to může být přisouzeno klimatickým změnám“, sdělil Arab News.

Podle Ksiksiho lidstvo je odpovědné za tyto změny tím, že mění užívání země z přirozeného ekosystému na ten člověkem uvedený. Namísto obnovitelné energie tak lidé používají příliš fosilních paliv, čím narušují přirozený ekosystém země a tím vytváří prudké klimatické změny. Ksiksi varuje, že je potřeba dělat víc, pokud lidé chtějí zachránit svoji planetu.

Johnny Bowen z outdoorové oděvní společnosti Great British Outfitters zaznamenal v prvním čtvrtletí roku 2019 nárůst prodeje zimního oblečení v regionu ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Na rozdíl od dřívějších prodejů nepromokavých bund do SAE není toto oblečení využíváno na dovolené v chladnějším klimatu, ale v samotné zemi. „ Je to velmi neobvyklé,“ podotýká Bowen.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bagdád popraví tři Francouze, kteří se přidali k IS

26.05.2019 16:30 Bagdádský soud dnes vynesl rozsudky smrti nad třemi Francouzi za jejich členství v teroristické…

Tahle země je jen pro muslimy. Křesťané mizí z Blízkého východu, nejsou…

26.05.2019 08:11 Války na Blízkém východě a vzrůst sektářského násilí a islamistických teroristických skupin učinily…

Začne Evropa přijímat rodiny IS? Spojené státy k tomu daly podnět

26.05.2019 07:01 K teroristické skupině Islámský stát (IS) v Sýrii a Iráku se přidalo mnoho občanů z cizích zemích.…

Při útoku v Afghánistánu zahynulo šest civilistů

25.05.2019 18:26 Nejméně šest civilistů, včetně dvou dětí a jedné ženy, zabily omylem afghánské bezpečnostní síly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama