V Turecku létaly pěsti. Příznivci vládní strany surově napadli šéfa opozice

Příznivci turecké vládní strany v neděli v Ankaře napadli šéfa největší opoziční strany Kemala Kiliçdaroglua. Ten se spolu s novým starostou a kolegou ze své strany Mansurem Yavaşem účastnil pohřbu tureckého vojáka zabitého při střetech s kurdskými separatisty. Z páteční smrti celkem čtyř vojáků obvinily některé provládní deníky právě Kiliçdarogluovu Lidovou republikánskou stranu (CHP), jejíž kandidáti vyhráli v nedávných místních volbách v Ankaře a v Istanbulu.

Turecká policie

"Jsi spokojený, Ekreme?" nadepsal například o víkendu turecký provládní list Günes svůj článek o úmrtí čtyř vojáků, k němuž na titulní straně připojil i fotku Ekrema Imamoglua (CHP). Toho minulý týden ústřední volební komise oficiálně uznala za starostu Istanbulu. Imamoglu v místních volbách 31. března těsně porazil kandidáta vládní strany, která tak po dvou dekádách přišla o vedení největšího tureckého města.

Vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) přišla po dvou dekádách také o vedení radnice v Ankaře, což zřejmě přispělo i k napětí na nedělním pohřbu tureckého vojáka, jehož se účastnil i starost Yavaş. Šéf opozice Kiliçdaroglu dostal v davu několikrát pěstí do obličeje, než ho policie odvedla davem do bezpečí.

"Byl tam hlavní šéf bezpečnosti i místní policejní ředitel a nikdo z nich se nás nesnažil chránit," uvedl k nedělními incidentu člen vedení CHP Yildirim Kaya, který vyzval k demisi tureckého ministra vnitra Süleymana Soylua. Ten totiž v minulosti podle opozičních médií vyzýval Turky, aby nedovolili politikům z CHP účast na pohřbech tureckých vojáků zabitých v bojích s kurdskými separatisty ze Strany kurdských pracujících (PKK).

Turecká vláda považuje PKK za teroristickou organizaci a CHP za jejího spojence. Kvůli tomu prokuratura obvinila z podpory terorismu už několik politiků z CHP, včetně poslanců.

Kvůli nedělnímu útoku na šéfa CHP zatkla dnes policie šest lidí, včetně muže, který je členem vládní strany AKP. Mluvčí strany Omer Celik oznámil, že zatčený Osman Sarigun bude ze strany vyloučen.

Napětí panuje stále kolem vítězství opozice v Istanbulu, kde výsledky voleb AKP už dříve napadla. Ani po jejich přepočítání nesouhlasí se závěrem ústřední volební komise a žádá opakování voleb.

Podle spekulací některých médií se vládní AKP mimo jiné obává, že po ovládnutí radnice v Istanbulu začne opozice vyšetřovat rozdělování peněz z kasy tohoto 15milionového města za vlády AKP, a může tak odhalit korupci.

Nový starosta Ekrem Imamoglu už minulý týden, den po nástupu do úřadu, požádal o kopie údajů a smluv z radničních databází. To mu ale v pátek zakázal turecký správní soud. Imamoglu totiž do týmu, který má zakázky prověřit, jmenoval i tři experty mimo radniční personál.

Podle radního vládní strany AKP Abdullaha Gülera porušil Imamoglu zákon, když chce umožnit přístup do radničních databázi i lidem bez bezpečnostní prověrky. "Myslím, že se dopustil zločinu. Jde o krádež osobních dat, za což hrozí dva až čtyři roky vězení," řekl Güler místnímu deníku. "Navíc mluvíme o někom, jehož mandát je stále sporný," dodal radní z AKP.

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Související:

Právě se děje