Íránský parlament označil armádu USA za teroristickou

Íránský parlament dnes schválil zákon, který označuje armádu Spojených států za teroristickou. Informoval o tom server televize Al-Džazíra. Washington v pondělí zesílil tlak na Írán, když oznámil, že žádný stát nebude mít výjimky z amerických sankcí, pokud bude nadále kupovat íránskou ropu.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Americká armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Dokument, který dnes schválili íránští zákonodárci, je přísnější než ten z minulého týdne, který označoval za teroristické pouze americké vojáky na Blízkém východě. Írán tak učinil v reakci na dubnové rozhodnutí Spojených států zapsat íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací. Novela nicméně podle Al-Džazíry v praxi reálný dopad na americké vojáky mít nebude.

Americký prezident Donald Trump loni na podzim proti Íránu znovu zavedl sankce, a to včetně energetického sektoru. Předtím oznámil, že Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015, v níž se Írán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení s ním spojených sankcí. Trump nicméně dohodu, kterou podepsal jeho předchůdce Barack Obama, dlouhodobě kritizoval s tím, že se nevztahuje na íránský balistický program.

Rozhodnutí Washingtonu zapsat íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací bylo dalším posílením sankcí proti tomuto polovojenskému útvaru. Podle amerických zákonů je teď totiž trestným činem poskytovat revolučním gardám materiální podporu.

Trump v pondělí oznámil, že americké sankce na obchodování s íránskou ropou budou od května platit bez výjimky. V praxi to znamená, že Bílý dům výjímky ze sankcí neprodlouží osmi zemím, a sice Japonsku, Jižní Koreji, Turecku, Číně, Indii, Itálii, Řecku a Tchaj-wanu. Smyslem výjimek bylo těmto zemím umožnit, aby se připravily na výpadek dovozu íránské ropy, a omezit dopady na světový trh.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zřícené letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo

29.05.2020 08:06 Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání…

Turecko po dvou měsících částečně obnovilo provoz vlaků

28.05.2020 14:08 V Turecku dnes po dvouměsíční přestávce vynucené epidemií nemoci covid-19 vyjely na trať…

Izrael odrazil hackerský útok na vodovodní síť. Nastala nová éra skryté…

28.05.2020 13:10 Šéf izraelského úřadu pro kybernetickou bezpečnost Jigal Unna dnes uvedl, že Izrael v dubnu odrazil…

Asad stojí před větším problémem než válka, čelí největší krizi za 9 let

28.05.2020 09:36 Syrský prezident Bašár Asad čelí největší krizi za devět let války. Důvodem jsou neshody v rodině,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy