Íránský parlament označil armádu USA za teroristickou

Íránský parlament dnes schválil zákon, který označuje armádu Spojených států za teroristickou. Informoval o tom server televize Al-Džazíra. Washington v pondělí zesílil tlak na Írán, když oznámil, že žádný stát nebude mít výjimky z amerických sankcí, pokud bude nadále kupovat íránskou ropu.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Americká armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Dokument, který dnes schválili íránští zákonodárci, je přísnější než ten z minulého týdne, který označoval za teroristické pouze americké vojáky na Blízkém východě. Írán tak učinil v reakci na dubnové rozhodnutí Spojených států zapsat íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací. Novela nicméně podle Al-Džazíry v praxi reálný dopad na americké vojáky mít nebude.

Americký prezident Donald Trump loni na podzim proti Íránu znovu zavedl sankce, a to včetně energetického sektoru. Předtím oznámil, že Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015, v níž se Írán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení s ním spojených sankcí. Trump nicméně dohodu, kterou podepsal jeho předchůdce Barack Obama, dlouhodobě kritizoval s tím, že se nevztahuje na íránský balistický program.

Rozhodnutí Washingtonu zapsat íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací bylo dalším posílením sankcí proti tomuto polovojenskému útvaru. Podle amerických zákonů je teď totiž trestným činem poskytovat revolučním gardám materiální podporu.

Trump v pondělí oznámil, že americké sankce na obchodování s íránskou ropou budou od května platit bez výjimky. V praxi to znamená, že Bílý dům výjímky ze sankcí neprodlouží osmi zemím, a sice Japonsku, Jižní Koreji, Turecku, Číně, Indii, Itálii, Řecku a Tchaj-wanu. Smyslem výjimek bylo těmto zemím umožnit, aby se připravily na výpadek dovozu íránské ropy, a omezit dopady na světový trh.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K Emirátům připluly poškozené tankery. Jakou zbraní se útočilo? Nové…

16.06.2019 20:10 Aktualizováno Norský a japonský tanker, které byly poškozeny výbuchy ve čtvrtek v Ománském zálivu, jsou u pobřeží…

Netanjahu otevřel novou židovskou osadu, dostala jméno po Trumpovi

16.06.2019 18:34 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes na okupovaných Golanských výšinách slavnostně otevřel…

Írán vydá "velmi důležitou informaci". Konec jaderné dohody z roku 2015?

16.06.2019 13:24 Írán v pondělí zveřejní detaily ke svému odstoupení od části závazků z mezinárodní smlouvy o…

Netanjahuova manželka uzavřela dohodu v korupční kauze, dostane mírnější…

16.06.2019 12:58 Manželka izraelského premiéra Sara Netanjahuová dnes u soudu podepsala dohodu v právní kauze, v níž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama