Ukřižování, těla na kůlech. Hromadná poprava v Saúdské Arábii vyvolala pobouření, Trump ovšem mlčí

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa za to, že neodsoudil úterní popravy 37 lidí, kteří byli v Saúdské Arábii obviněni z terorismu. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová mezitím vyjádřila obavy, zda popravám předcházel spravedlivý soud. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) uvedla, že většina z popravených mužů patřila k šíitské menšině a byla obviněna při vykonstruovaných procesech, píše server Al-Džazíra.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Íránský ministr zahraničí Muhammad Džavad Zaríf
doporučujeme

Saúdská Arábie v úterý popravila 37 svých občanů, dvě těla byla následně připevněna ke kůlům a vystavena na veřejnosti jako varování. Podle státních médií byli muži obviněni z "následování teroristické extremistické ideologie a vytvoření teroristických buněk", stejně jako z "ohrožování míru, bezpečnosti a společnosti".

"Po přimhouření očí nad rozřezáním novináře (Džamála Chášukdžího) Trumpova vláda ani nešpitne, když Saúdská Arábie popraví za jeden den 37 mužů, i když jednoho z nich ukřižovala dva dny po Velikonocích," uvedl Zaríf na twitteru.

Novinář Chášukdží byl zavražděn loni v říjnu na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Rijád vraždu nejdříve popíral a až po několika týdnech ji přiznal s tím, že ji vykonal zvláštní tým, nicméně bez souhlasu korunního prince.

Ministr vnitra Saúdské Arábie uvedl, že muži byli obviněni z bombových útoků na budovy bezpečnostních složek a měli na svědomí smrt několika příslušníků bezpečnostních sil. Spolupracovali prý také s nepřátelskými organizacemi proti zájmu státu.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International sdělila, že popravení patřili z většiny k šíitské menšině a byli odsouzeni v procesech, které porušovaly mezinárodní standardy spravedlivého soudu a závisely na přiznáních, která byla získána mučením. Jednomu z mužů v době zatčení podle AI bylo jen 16 let a nejméně 14 z 37 popravených bylo odsouzeno v souvislosti s násilím, kterého se dopustili při protivládních demonstracích.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová podobně jako AI vyjádřila obavy, že nešlo o spravedlivý soud a že muži byli odsouzeni na základě přiznání získaného při mučení. Vyzvala proto saúdskoarabské úřady, aby přezkoumaly své současné protiteroristické zákony a uvalily moratorium na tresty smrti. Na hrdelní trest v království podle agentury Reuters nyní čekají tři vězni.

Saúdská Arábie v letech 2015 až 2017 podle organizací na ochranu lidských práv každý rok popravila asi 150 vězňů. Írán ale podle stejných organizací má v poměru k počtu obyvatel nejvyšší počet poprav na světě. Teherán nicméně trvá na tom, že tato čísla jsou přehnaná.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sestřelení íránského dronu Američany? Nad incidentem visí otazníky

19.07.2019 12:37 Aktualizováno Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf prohlásil, že nemá informace o tom, že by jeho země…

USA narazily. Spojenci se do koalice na ochranu tankerů nehrnou

19.07.2019 10:41 USA mají potíže se sestavením mezinárodní koalice, která by zajistila ochranu ropné trasy na…

Fond hodlá obnovit Masarykův les v Izraeli, stromek můžete koupit online

19.07.2019 10:24 Masarykův les, vysázený v roce 1930 občany Československa na severu Izraele, potřebuje po téměř 90…

Irácké úřady identifikovaly střelce z restaurace v Irbílu, začal hon

19.07.2019 09:52 Kurdské úřady v Iráku identifikovaly střelce, který ve středu zabil ve středisku iráckého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama