Z Afriky se vyváží více zlata, než kolik se oficiálně uvádí. Kde drahý kov končí?

Oficiální statistiky zlata vyváženého z afrických zemí nekorespondují s statistikami zlata, které se dováží do Spojených arabských emirátů (SAE), ukázalo vyšetřováni agentury Reuters. To naznačuje, že se do SAE možná dostává nelegálně. SAE představuje největšího importéra zlata z afrických zemí na světě, z něj potom putuje na trhy do Evropy, USA a dalších částí světa.

Zlato

Celní údaje ukazují, že Spojené arabské emiráty dovezly v roce 2016 zlato z Afriky ve výši 15,1 miliardy dolarů, což je více než jakákoli jiná země. Jedná o nárůst z 1,3 miliardy dolarů v roce 2006. Celková hmotnost byla 446 tun, v různých stupních čistoty - v roce 2006 to bylo 67 tun.

Velká část tohoto zlata však nebyla zaznamenána ve vývozu afrických států. Průmyslové těžební firmy v Africe sdělily agentuře Reuters, že své zlato neposílají do SAE - což naznačuje, že dovoz zlata z Afriky pochází z jiných, neoficiálních zdrojů.

Zlato pocházející z těchto zdrojů je většinou získáváno prostřednictvím tzv. řemeslné těžby, kdy je zlato těženo ručně. Těžká a nebezpečná práce, při které jsou unikají chemikálie do skal, půdy a řek, poskytuje živobytí miliónům Afričanů, kteří si od toho slibují získání peněz, jaké jinak nemohou vydělat.

Podle zprávy Světové banky (SB) a mezinárodní rozvojové organizace Pact v drobné těžbě pracuje více než 40 miliónu lidí na světě. Z toho v jižní Asii 16,3 milionu lidí, 12 milionů v Indii, 9,8 milionu ve východní Asii a Tichomoří, 9 milionů v Číně, 2 miliony v Latinské Americe a Karibiku, 1,9 milionu na Blízkém východě a v severní Africe a 100.000 ve východní Evropě a ve Střední Asii.

V subsaharské Africe pracuje v tomto odvětví dle zprávy asi 9,9 milionů lidé. Ačkoliv zpočátku začínala drobná těžba jako rýžování zlata podobné rozmachu zlaté horečky v USA, nyní se jedná o „velkoplošný a nebezpečný“ byznys řízený zločineckými syndikáty pod zahraniční kontrolou, uvedl prezident Ghany Nana Akufo-Addo v únoru na důlní konferenci. Ghana je druhým největším producentem zlata v Africe.

Ne všichni aktéři v řetězci porušují zákon. Někteří horníci pracují legálně, zlato však prodávají zprostředkovatelům, kteří už mohou legální pravidla porušovat. Mohou zlato vyvézt rovnou ze země letecky nebo je propašovat přes prostupné hranice Afriky.

Například, Demokratická republika Kongo (DRC) je hlavním producentem zlata, ale její oficiální vývoz představuje jen zlomek odhadované produkce. Většina zlata je pašována do sousední Ugandy a Rwandy. Představitelé země přiznávají ,že s tím nemůžou nic udělat. Unikají jim tak obrovské částky z daní.

Obchod se ze zlatem

Podle databáze statistik mezinárodního obchodu OSN, Comtrade, většina zlata skončila v roce 2016 v SAE, které přeskočily Čínu jako největšího příjemce zlata na světě a to dvojnásobně (třetí bylo Švýcarsko). Největší obchody se zlatem jsou tak v Dubaji. Celkově obchodování se zlatem tvoří téměř jednu pětinu HDP SAE.

SAE oznámily dovoz zlata ze 46 afrických zemí pro rok 2016. Z těchto zemí 25 neposkytlo Comtrade údaje o vývozu zlata do SAE. V případě ostatních 21 zemí SAE uvedly, že dovezly více zlata než kolik tyto země uvedly, že vyvezly. Zatímco SAE řekly, že z těchto zemí dovezly zlato ve výši 7,4 miliardy dolarů, africké země uvedly, že vyvezly zlato v hodnotě 3,9 miliardy dolarů (asi 67 tun).

Dle některých expertů mohou být malé rozdíly důsledkem rozdílně uváděných nákladů na dopravu a daních, časovým zpožděním mezi odvozem a přijetím nákladu nebo jednoduše chybami. Podle analytiků specializujících se na zlato část obchodu, zejména z Egypta a Libye, by mohla zahrnovat zlato, které bylo recyklováno.

Odborníci oslovení Reuters však poukazují na to, že v 11 případech byla hodnota za kilogram, kterou deklaroval dovoz SAE podstatně vyšší než hodnota, kterou uváděly vyvážející země. To je dle ekonoma a odborníka na kapitálové toky v Africe, Leonce Ndikumana, „klasickým případem nedostatečné fakturace vývozu“ za účelem snížení daní. Americký ekonom Matthew Salomon agentuře Reuters řekl, že tyto trvalé nesrovnalosti mohou „identifikovat významná rizika nezákonné činnosti.“

Na rozdíl od západních organizací a států, které nechtějí mít z nezpracovaným zlatem přímo pocházejícím z afrických zemí příliš společného kvůli obávám, že se spojeno s korupcí a porušováním lidských práv, limitované regulace v SAE z ní činí ideální místo pro převoz zlata. Podle afrických obchodníků může být zlato importováno do Dubaje za minimální dokumentace.

SAE na otázky Reuters nereagovaly. Hlavní komoditní trh SAE, Dubai Multi-Commodities Center (DMCC), uvedl, že má přísná regulační pravidla ohledně obchodu se zlatem, které jsou sladěny s mezinárodními srovnávacími kritérii Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a požadují exportní certifikáty.

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Související:

Právě se děje