Jatka v syrské Rakce: Nálety západní koalice v roce 2017 zabily 1600 civilistů

Více než 1600 civilistů přišlo v roce 2017 o život v syrském městě Rakka při ostřelování a náletech mezinárodní koalice pod velením Spojených států. Bombardování bylo součástí ofenzivy, jejímž cílem bylo vyhnat z tohoto města příslušníky teroristické organizace Islámský stát (IS). S odvoláním na sdělení organizace Amnesty International (AI) o tom informoval zpravodajský server BBC. Koalice oficiálně přiznala jen zlomek z tohoto počtu obětí.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie
doporučujeme

Amnesty International a organizace monitorující úmrtí při náletech v Sýrii Airwars uvedly, že zkoumaly dějiště asi 200 náletů a identifikovaly na 1000 obětí. Organizace rovněž analyzovaly veřejně přístupné databáze, včetně tisíců příspěvků na sociálních sítích, přičemž evidovaly více než 1600 civilních obětí. Zaměstnanci AI a Airwars také udělali rozhovory s více než 400 svědky a přeživšími bombardování Rakky.

zdroj: YouTube

Organizace následně vyzvaly koalici, aby přestala po dvou letech popírat, kolik civilistů usmrtila při náletech. Koalice přiznala, že neúmyslně při náletech v Rakce usmrtila 318 civilistů. Armádní velitelé uvedli, že koalice podnikla všechny možné kroky s cílem zabránit úmrtí civilistů a že se nálety uskutečnily v souladu s válečným právem.

Koalice, kterou kromě USA tvoří také mimo jiné britští či francouzští vojáci, v Sýrii a sousedním Iráku podnikla 34.000 náletů od roku 2014, kdy se rozlehlých částí obou států zmocnil IS. Na dobytých územích s asi osmi miliony lidí pak prosazoval své brutální zákony.

Minulý měsíc arabsko-kurdská koalice Syrské demokratické síly (SDF), kterou podporovala koalice, dobyla z rukou džihádistů poslední obydlené území, které kontrolovali v Sýrii.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při útoku Tálibánu v Pákistánu zemřelo devět lidí

21.07.2019 12:50 Sebevražedná atentátnice se dnes odpálila před nemocnicí v severopákistánském městě Dera Ismaíl…

Posádka zadrženého tankeru je podle Íránu v pořádku

21.07.2019 10:04 Všech 23 členů posádky britského tankeru Stena Impero, který v pátek zadržel Írán, je v pořádku.…

Írán se brání. Proč zadržel britský tanker?

20.07.2019 09:38 Britský tanker Stena Impero měl před svým pátečním zadržením íránskými revolučními gardami v…

Počet psychicky nemocných v Turecku prudce stoupá, roste spotřeba…

20.07.2019 08:52 V Turecku roste počet lidí, kteří mají psychické problémy, a za posledních pět let tam také o více…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama