Proč chce Turecko ruské rakety S-400? Analytik má překvapivou odpověď

Turecký nákup ruského protivzdušného systému S-400 je dlouhodobě problémem nejen pro Spojené státy, ale také pro NATO, tedy alianci, které je Turecko členem, konstatuje Diliman Abdulkader v komentáři pro server Jerusalem Post. Analytik zaměřující se na dění na Blízkém východě připomíná, že ačkoliv bylo NATO vytvořeno jako hráz proti sovětské hrozbě, dnes má zadržovat ruský vliv v Evropě, Africe a blízkovýchodním regionu.

Raketový systém S-400

Situace je jasná

Členové NATO jsou suverénní státy a mají právo udržovat běžné vztahy s jakoukoliv zemí, tedy i s Ruskem, připouští analytik. Dodává však, že členové aliance mají zároveň povinnost nepodrývat její zájmy a turecký nákup vojenské techniky, které má NATO naopak čelit, zájmy aliance podkopává.

Situace není složitá. Žádný člen NATO si nemůže koupit obranné systémy, které jsou nekompatibilní s obrannými systémy NATO, především pokud tyto rakety byly vyrobeny, aby sestřelovaly bojové letouny jako americký F-35,“ píše Abdulkader. Připomíná, že seznam tureckých rozhodnutí jdoucích proti zájmům USA je dlouhý a zahrnuje například bojkot protiíránských sankcí, odmítání uznat Íránské revoluční gardy za teroristickou organizaci, odsouzení přesunu americké ambasády do Jeruzaléma a uznání Golanských výšin coby součásti Izraele, podporu venezuelského Madurova režimu či ohrožování amerických kurdských spojenců v Sýrii.

Analytik pokládá provokativní otázku, proč Spojené státy potřebují nepřátele, když mají „spojence“ jako Turecko a proč turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan tak usiluje o nákup protivníkových zbraní, ačkoliv má možnost nakoupit americké rakety Patriot, což by byla mnohem rozumnější volba.

Odpověď nemusí být na první pohled zřejmá, ale jasno mají Kurdové, mezi které patří i Abdulkader. „Erdoğan chce, aby se Američané stáhli ze Sýrie a on se mohl vypořádat s Kurdy, které plánuje zmasakrovat,“ bije na poplach analytik. Deklaruje, že turecký prezident rozšiřuje svůj vliv a nejde o obranyschopnost Turecka či Spojených států; Washington naopak vyklízí pozice, aby si Erdoğanův islamistický režim udobřil, ačkoliv ho mnozí před tímto postupem varují.

Turecko ve skutečnosti – bez ohledu na Erdoğana – potřebuje USA, Evropu i NATO a pokud bude Washington chtít, může mrknutím oka potopit tureckou ekonomiku, jak naznačil loni skrze velmi mírné hospodářské sankce, míní Abdulkader. Připomíná, že Turecko se již nyní nachází v recesi a vyhrožování Spojeným státům není ze strany Erdoğana příliš chytré.

Kurdská karta

Turecká politika vůči těm samým Kurdům, kteří porazili chalífát Islámského státu (IS), těm samým Kurdům, kteří obětovali přes 11 tisíc bojovníků a měli téměř 8 tisíc zraněným, by měla být odsouzena,“ nabádá analytik. Míní, že porážkou chalífátu nejvíce neutrpěl samotný IS, ale právě Erdoğan, který počítal s tím, že džihádisté vymýtí Kurdy podobně jako v roce 2014 v Kobání.

Díky ohrožení ze strany Erdoğana, IS i Asadova režimu se ale Kurdové spojili v Syrských demokratických silách a údajné plány tureckého prezidenta zmařili, tvrdí Abdulkader. Vysvětluje, že největší Erdoğanovou obavou je vznik další autonomní kurdské oblasti, podobné té v Iráku, kterou vyhlásily v roce 1991 Spojené státy spolu s bezletovou zónou. V Turecku totiž žije přes 20 milionů Kurdů a Ankara má strach, že by vznesli podobný požadavek i vůči turecké vládě, podotýká analytik.

Ruské rakety S-400 mají být Turecku dodány v červenci, ačkoliv Erdoğan pohrozil, že realizaci zakázky urychlí a oznámil, že kontrakt je hotovou věcí a Turecko od něj neodstoupí, připomíná Abdulkader. Konstatuje, že s ohledem na situaci a americké zájmy musí Washington vidět, že Turecko je problémem pro NATO i USA.

Není pravděpodobné, že Erdoğan se brzy změní, možná nikdy,“ píše analytik. Proto nabádá Spojené státy, aby vůči jeho vládě postupovaly s realistickými očekáváními a přestaly s pokusy ovlivnit její směřování. Spojené státy by tak měly nadále chránit Kurdy v Sýrii a neobětovat je v rámci dohody s Erdoğanem, apeluje Abdulkader.

Za nejlepší postup označuje analytik vytvoření bezletové zóny v severní Sýrii a uznání Syrské demokratické rady za nejlepší a nejprověřenější alternativu vůči Asadovu režimu. Zároveň by Washington měl odhalit Erdoğanovo blufování, aby turecký prezident nadále nemohl využívat kurdskou kartu v jednání se Spojenými státy, jak již s úspěchem činí na domácí politické scéně, uzavírá Abdulkader.

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Turecko podle Erdogana zabilo jednoho z vůdců kurdské PKK v Iráku

06.06.2021 20:23 Turecké tajné služby podle Ankary při operaci na území Iráku zabily jednoho z čelných představitelů…

Izrael začal s očkováním dětí od 12 let

06.06.2021 11:24 Izrael dnes začal očkovat proti covidu-19 děti od 12 do 15 let. Ministerstvo zdravotnictví podle…

Související:

Právě se děje