Írán tajně popravil dva nezletilce obviněné ze znásilnění, před smrtí byli zbičováni

Írán tajně popravil dva muže mladší 18 let, kteří byli obviněni z několikanásobného znásilnění. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) popravy označila za naprosté pohrdání mezinárodním právem i právy dětí. Napsal to dnes zpravodajský web Al-Džazíra.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Trest smrti
doporučujeme

Dva íránští bratranci byli zatčeni, když jim bylo 15 let a a neměli spravedlivý soud, tvrdí AI. Popraveni byli minulý čtvrtek ve městě Šíráz a těla mladých mužů nesla podle AI známky bičování.

Amnesty International označila popravy mladistvých za ohavné. "Zdá se, že těm dvěma chlapcům dva roky zamlčovali, že byli odsouzeni k trestu smrti, v posledních chvílích jejich života je bili a pak je popravili v utajení," uvedl Philip Luther z AI.

Chlapci byli od roku 2017 ve věznici pro mladistvé, den před popravou byli převezeni do vězení v Šírázu. Jejich rodiny měly možnost se s nimi ve středu setkat. O chystané popravě ale úřady příbuzné neinformovaly, uvedla AI.

Írán je po Číně, která podle odhadů popraví až tisíce lidí ročně, státem s druhým nejvyšším počtem poprav na světě, píše Al-Džazíra. V počtu poprav nezletilých je ale Írán podle Amnesty International na prvním místě. V letech 1990 až 2018 Írán podle statistik AI popravil 97 vězňů, kteří byli odsouzeni jako nezletilí. Jen loni bylo v Íránu popraveno nejméně 253 lidí, včetně sedmi, kteří spáchali trestný čin, když jim bylo méně než 18 let.

Dalších více než 90 mladistvých bylo podle AI odsouzeno k smrti a na vykonání rozsudku stále čeká.

"Zaznamenali jsme, že íránské úřady čím dál častěji vykonávají popravy mladistvých pachatelů tajně a předem o nich neinformují jejich rodiny, zřejmě ve snaze zabránit globální vlně kritiky," uvedl Luther. "O to je důležitější, aby vlivní mezinárodní aktéři, jako je například Evropská unie, zesílili své diplomatické a veřejné zapojení s cílem vyvinout tlak na Írán, aby přestal odsuzovat k smrti mladistvé pachatele," doplnil.

Minulý týden popravila Saúdská Arábie 37 mužů odsouzených za terorismus, většina z nich podle serveru Al-Džazíra patřila k šíitské menšině a nejméně ve třech případech podle OSN šlo o nezletilce. Rijád kritizovala řada organizací na ochranu lidských práv, ale paradoxně i Teherán.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruští vojáci vstoupili do Rakky, někdejší bašty Islámského státu v Sýrii

09.12.2019 14:30 Ruští vojáci dnes vstoupili do syrské Rakky, která byla de facto hlavním městem samozvaného…

Francie dostala várku podezřelých islamistů. Turecko deportovalo 11 osob

09.12.2019 12:12 Aktualizováno Turecké úřady deportovaly 11 občanů Francie, kteří jsou podezřelí z členství v teroristické…

Rakety kaťuša zasáhly vojenskou základnu v Bagdádu, šest zraněných

09.12.2019 10:01 Šest lidí bylo dnes zraněno, když čtyři rakety typu kaťuša zasáhly vojenskou základnu v blízkosti…

Fatální rána míru na Blízkém východě. Expert mluví o ponížení muslimů

09.12.2019 00:01 NÁZOR - Před dvěma lety americký prezident Donald Trump formálně uznal Jeruzalém jako hlavní město…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama