Co s potomky džihádistů IS? Irák odřízl 45 tisíc dětí od společnosti, nemají žádná práva

Asi 45.000 dětí narozených pod vládou teroristické organizace Islámský stát (IS) je v Iráku vyloučeno ze společnosti. S odvoláním na humanitární organizaci Norská rada pro uprchlíky (NRC) to dnes uvedla agentura AP. Pro děti z rodin, které irácká vláda podezírá ze spolupráce s islamisty, je téměř nemožné získat doklady. Nemají proto přístup ke zdravotní péči ani ke vzdělání.

Irák
doporučujeme

Jde o děti narozené mezi lety 2013-2017 na území samozvaného chalífátu Islámského státu, který svého času zabíral téměř třetinu Iráku. Po porážce IS umístila irácká vláda mnoho rodin bojovníků i civilistů z této oblasti do uprchlických táborů. Neuznává přitom platnost rodných listů vydaných teroristickou organizací, děti tedy nemají žádné doklady a tím ani občanská práva.

Generální tajemník NRC Jan Egeland varoval, že se děti mohou stát lidskou časovanou bombou. Pokud se situace nezmění, děti bez dokladů vyrostou na okraji společnosti, což může v budoucnu zhoršit stabilitu země.

"Pro zajištění udržitelné budoucnosti dětí i celé země je zásadní, aby měly přístup ke vzdělání, ke zdravotní péči, aby zkrátka měly právo existovat," řekl Egeland. Irácká vláda podle něj prosazuje princip kolektivní viny, který negativně dopadá na tisíce nevinných lidí. "Děti nemohou nést zodpovědnost za zločiny spáchané svými příbuznými, mnohým z nich jsou však odpírána základní práva, která jim jako iráckým občanům přísluší," dodal.

Norská organizace obdrží měsíčně na 170 žádostí o pomoc v případech, kdy je dítě bez dokladů, nebo kdy jejich otcové nemají doklady, jsou vedeni v jedné z iráckých bezpečnostních databázích, nebo jsou podezřelí ze spolupráce s IS.

Počet vyloučených dětí v následujících týdnech ještě vzroste. Ze Sýrie se má navrátit více než 30.000 Iráčanů, většinou žen a dětí bojovníků podezřelých ze spolupráce s IS, tvrdí NCR.

V prosinci 2017 Irák oznámil, že IS byl v zemi poražen. Skupina však nadále páchá krvavé bombové útoky v Bagdádu a dalších iráckých městech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama