Školou v Izraeli otřásá aféra. Dva rabíni hájili Hitlera a uráželi Araby

Dva rasističtí rabíni v židovském semináři určeném pro chlapce před nástupem na vojnu obhajovali názory nacistického diktátora Adolfa Hitlera a označili Araby za stvořené pro otroctví. Nahrávky výroků zveřejnil v pondělí 13. kanál izraelské televize. Řada politických stran už vyzvala izraelskou vládu, aby inkriminované židovské škole zastavila dotace. Rabíni tvrdí, že jejich výroky byly vytrženy z kontextu, píše izraelský list The Times of Israel.

Židé, ilustrační fotografie
doporučujeme

Rabín Eliezer Kaštiel, který vede ješivu Bnei David v židovské osadě, v nedatované nahrávce vyzývá k zotročování Arabů. Osoby, které nejsou židovského vyznání přitom označuje za "hloupé a násilnické" s tím, že jsou geneticky podřazené Židům.

"Lidé nežidovského původu budou chtít být našimi otroky. Být otrokem Žida je nejlepší. Jsou rádi, že jsou otroci, chtějí být otroky," řekl rabín na jednom z videí. "Až budou otroci, tak se jejich životy urovnají, místo toho, aby se potloukali po ulicích, dělali hlouposti, páchali násilí a ubližovali si navzájem," doplnil.

" Všude kolem nás jsou lidé s genetickými problémy. Zeptejte se prostého Araba: kde chceš žít? Chce žít pod okupací. Proč? Protože má genetické problémy, neumí vést stát, neumí nic. Jen se na ně podívejte," dodal.

Během přednášky se rabín také otevřeně hlásí k rasismu. "Ano, jsme rasisté. Věříme v rasismus," říká a dodává, že "Židé jsou nejúspěšnější rasou".

Giora Redler, jiný rabín vyučující ve stejné ješivě, řekl, že měl Hitler pravdu. Záznamy zveřejnila také izraelská televize. "Zeptejme se jen, zda měl Hitler pravdu, nebo ne," řekl rabín při hodině o holokaustu. "Měl pravdu jako nikdo jiný, měl pravdu ve všem, co řekl... byl jenom na špatné straně," řekl Redler. Rabín následně uvedl, že opravdovou genocidou vůči Židům je pluralismus, nikoliv nacistické vyhlazování.

"Opravdovým holokaustem nebylo, když vyvražďovali Židy, to není ono. Všechny ty výmluvy, že to bylo systematické a ideologické, to je hloupost," doplnil. "Humanismus a světská kultura, takové to 'věříme v člověka', to je holokaust.

Komentáře obou duchovních si vysloužily hlasitou kritiku zejména mezi opozičními poslanci, z nichž řada vyzvala k okamžitému zastavení státních dotací ješivě, kde rabíni působí.

Oba rabíni se k výrokům v prohlášení přiznali, tvrdí ale, že byly vytrženy z kontextu. Kaštiel uvedl, že jeho hodina o lidských právech byla dezinterpretována a řekl, že hlásal pravý opak, "tedy společenskou odpovědnost". Své výroky o rasismu a otroctví označil za "modernistickou socialistickou interpretaci" soudržnosti. Rabín Redler podobně tvrdil, že se jen snažil "vysvětlit Hitlerovu morbidní logiku".

Není to první podobný incident v této náboženské škole, opakovaně se při hodinách tamní rabíni vyjadřovali sexisticky a označovali ženy za "slaboduché". Někdejší ministr obrany Avigdor Lieberman se v roce 2017 zavázal, že zastaví státní financování ješivy. Z právních důvodů mu v tom ale zabránil generální prokurátor. Následně se Lieberman zapřísáhl, že alespoň sníží povolený počet žáků.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama