Boje v syrském Idlibu se vyhrotily, na útěku je 140 tisíc civilistů

Kvůli bojům v provinciích Hamá a Idlib na severozápadě Sýrie přišlo od února o střechu nad hlavou téměř 140.000 lidí, uvedla OSN. Idlib je poslední provincie, kterou syrský režim ještě nekontroluje. Hlavní slovo tam má radikální skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a kromě ní v provincii působí i povstalecké skupiny, které se stáhly z jiných částí Sýrie.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Sýrie, ilustrační foto
doporučujeme

"Od února přišlo o střechu nad hlavou přes 138.500 žen, dětí i mužů ze severu Hama a z jihu Idlibu," řekl agentuře AFP David Swanson z Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA). Provincii Idlib se na konci loňského roku vyhnuly tvrdé boje díky zářijové dohodě o příměří mezi Ruskem a Tureckem.

Oblast, ve které žijí tři miliony lidí, se ale stala terčem intenzivního bombardování od letošního ledna, když nad ní získala kontrolu skupina Haját Tahrír aš-Šám. V bojích tam od února zahynulo přes 200 civilistů, uvedla OSN.

zdroj: YouTube

Podle Swansona ostřelování a nálety zasáhly tento týden i školy a zdravotnická zařízení. "OSN je velmi znepokojena nedávným vyhrocením násilností," dodal. I podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) bylo ostřelování, které podnikají vládní síly, v posledních dnech nejintenzivnější od loňského září a od dohody mezi Moskvou a Ankarou. Ve středu přišlo při bombardování o život nejméně sedm civilistů.

Spojené státy v úterý vyzvaly Rusko, dodrželo své závazky a zabránilo vystupňování násilí v Idlibu. "Násilnosti musí skončit," uvedla mluvčí americké diplomacie Morgan Ortagusová.

Válka v Sýrii, kterou zažehlo potlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se postupně zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Před propuknutím konfliktu v roce 2011 měla Sýrie podle odhadů Světové banky 20,8 milionu obyvatel. O život při válce ale přišlo asi půl milionu lidí a dalších 11 milionů osob bylo nuceno opustit své domovy. Do bojů se na straně prezidenta Bašára Asada zapojilo v roce 2015 Rusko, které do značné míry ovlivnilo poměr sil ve prospěch vládního režimu.

Koncem března arabsko-kurdská koalice SDF podporovaná Spojenými státy ohlásila územní porážku teroristické skupiny Islámský stát (IS) v Sýrii vítězstvím v Baghúzu, který leží na východě země poblíž irácké hranice.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské zbraně nemají šanci? Analytik popsal, co se děje na Blízkém východě

22.09.2019 00:01 NÁZOR - Americké letouny F-35 jsou na zcela jiné úrovni, než je ta, s níž si dokáže poradit ruská…

Islámský stát opět děsí Irák, přihlásil se k pátečnímu atentátu na šíitské…

21.09.2019 21:09 K odpovědnosti za páteční výbuch minibusu poblíž šíitské svatyně v iráckém městě Karbalá se dnes…

Krize po útoku na Saúdskou Arábii graduje, ministr pohrozil Íránu tvrdou…

21.09.2019 16:54 Pokud vyšetřování potvrdí, že za útoky na saúdskoarabská ropná zařízení je zodpovědný Írán, Saúdská…

Padne Sísí? Egypťané se bouří proti prezidentovi, rozlítila je série…

21.09.2019 14:47 Aktualizováno Egyptské bezpečnostní síly rozháněly v pátek večer slzným plynem demonstranty, kteří se sešli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama