Izrael si připomíná oběti holokaustu, život v zemi se na dvě minuty zcela zastavil

Izrael se dnes podobně jako každý rok na dvě minuty zcela zastavil, aby si obyvatelé připomněli šest milionů obětí holokaustu. Za zvuku sirén zůstali na svých místech stát chodci, v přeplněných ulicích zastavily autobusy a rovněž i auta na silnicích zabrzdila a jejich řidiči vedle nich postáli se skloněnou hlavou, aby uctili oběti nacistického vyhlazování, napsala agentura AP.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Zeď nářků
doporučujeme

Vzpomínková ceremonie spojená s kladením věnců se následně uskutečnila v památníku Jad vašem. Zúčastnili se jí izraelští politici a přeživší holokaustu. Další podobné akce se odehrají ve školách, komunitních centrech či na vojenských základnách. Během pietního obřadu v parlamentu se tradičně předčítají jména obětí.

V Izraeli patří den připomínky holokaustu k nejsmutnějším v roce. Kavárny a zábavní podniky zůstávají zavřeny a rozhlasové a televizní stanice vysílají rozhovory, pořady a dokumenty s tematikou druhé světové války a vraždění Židů. Izraelské vlajky vlají na půl žerdi.

Vzpomínkové akce začaly již ve středu večer rovněž v památníku Jad vašem. Mnozí izraelští představitelé během své řeči vyjádřili obavy v souvislosti s celosvětovým posilováním antisemitismu. Prezident Reuven Rivlin konkrétně zmínil nárůst antisemitismu v Evropě, který podle něj "opět zdvihá hlavu a je poháněn migrační vlnou, ekonomickou krizí a rozčarováním z politických institucí".

Kantorovo středisko při univerzitě v Tel Avivu ve středu uvedlo, že násilných útoků proti Židům loni přibylo a počet Židů zabitých při antisemitsky motivovaných trestných činech byl nejvyšší za desítky let. Středisko tradičně zveřejňuje svou zprávu před Dnem památky obětí holokaustu.

Útoků namířených proti Židům celosvětově přibylo o 13 procent a jejich počet dosáhl 387. Ten nejzávažnější se stal koncem října v synagoze v americkém Pittsburghu, kde muž, jenž se na sociálních sítích netajil antisemitismem, zastřelil 11 lidí.

Při holokaustu zahynula až třetina Židů ve světě. Po válce, v roce 1948, vznikl Izrael, kam se uchýlily tisíce lidí, kteří válečné hrůzy přežili.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán hrozí otevřenou válkou

19.09.2019 18:24 Aktualizováno Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes uvedl, že jeho americký protějšek Mike Pompeo…

Kdo bude izraelským premiérem? Situace po volbách je stále zamotanější

19.09.2019 16:53 Aktualizováno Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes po úterních předčasných parlamentních volbách vyzval…

Volby v Izraeli rozhodnou vojáci? Nervozita roste, Netanjahu zatím ztrácí

19.09.2019 10:13 Po sečtení téměř 95 procent hlasů odevzdaných v úterních izraelských předčasných volbách…

Vypukne nová válka? Pompeo poslal drsný vzkaz Íránu

19.09.2019 07:11 Spojené státy stojí při Saúdské Arábií a podporují její právo na sebeobranu. Ve středu to na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama