Znovuobjevení vůdce IS. Známka síly nebo zoufalství?

Vůdce IS Abú Bakr Bagdádí se náhle, po pěti letech, objevil na propagandistickém videu. Jednalo se o risk, protože tajné služby by z videa mohly objevit, kde se nachází. Proč to tedy učinil?

Abú Bakr al-Baghdádí při svém prvním veřejném vystoupení

Nejhledanější muž světa o sobě během posledních pěti let nedával vědět a byl jako duch. Udržoval tak celý svět ve spekulacích, zdali není mrtvý, jak se příležitostně mluvilo v médiích.

Nyní se ale objevil na videu, v tom, co list New York Times nazývá typickou pózou džihádistických vůdců – v tureckém sedu, s samopalem u sebe. Jakkoliv klišé, Bagdádí věděl, že video bude mít svůj účinek. Podle Defense News musel tento účinek být natolik silný, že převážil všechny možné potíže, které naznačuje zveřejnění jeho možného pobytu.

Doba uveřejnění videa není náhodná. Bagdádí se měl k čemu vyjádřit. Masakr na Srí Lance byl nejhrozivější teroristický útok, co se týče počtu obětí, od útoků spáchaných 11. září 2001 předchůdcem a současným konkurentem IS, Al-Káidou. Bagdádí se o útoku vyjádřil velmi pochvalně a zarámoval jej jako pomstu za Sýrii.

Právě Sýrie je v centru jeho zprávy. Na rozdíl od Al-Káidy IS vytvořil fyzický chálifát,místo, které slibovalo všem džihádistům jejich sny o zemi zcela řízené tou nejpřísnější verzí islámského práva šária. Fyzické území v Iráku a v Sýrii byl klíčovým symbolem IS, který na tom postavil svou propagandu.

O to bolestnější a ponižující byla porážka IS v Iráku a Sýrii a jeho vyhnání z kdysi tak cenného území. Rozpad fyzického islámského státu se zdál podtrhovat rozpadu IS jako celku. Bez islamistického státu není Islámský stát.

Bagdádí si dobře uvědomuje, že ztrátou území jeho přitažlivost a pověst značně utrpěla. Proto vydal video, ve kterém nejde ani tak o něj jako o jedince, který je nahraditelný, jako o to, co symbolizuje. Bagdádí je tváří IS a pokud se objevuje, pak džihádisté mohou mít naději, že sen o fyzickém Islámském státě bude znovu žít.

Podle Defense News není náhoda, že naposledy se Bagdádí na videu objevil, když ohlašoval zrod IS. Nyní je to v podstatě totéž. Bagdádí se objevuje, aby ukázal znovuoživení teroristické skupiny, ohlašované masakrem na Srí Lance. IS nyní už není jen stát, ale idea, která žije v myslích tisíce džihádistů po celém světě, ochotných vykonávat hrozivé útoky v Bagdádího jménu a přísahat mu věrnost jako to učinili útočníci ze Srí Lanky.

Co video odhaluje?

Podle soukromé zpravodajské firmy Stratfor však není video ukázkou síly, ale „akt zoufalství“. „ Věříme, že je ve skutečnosti pokus odklonit pozornost od těžkých ztrát klíčové skupiny,“ uvádí společnost.

Na to, že Bagdádí netouží nikterak poukazovat ztráty v Iráku a Sýrii svědčí to, že o nich prakticky nemluvil kromě oslavy bojovníků, co zde stále bojují. Namísto toho se soustředil na vyzdvižení globálního dosahu skupiny.

Ke konci videa jeden z velitelů předloží Bagdádímu složku se jmény „provincií“ IS. Je jmenována Libye, západní Afrika, Kavkaz či Turecko. Evropské zpravodajské služby věří, že zahrnutí Turecka, které oficiálně nebylo oficiálně prohlášeno za provincii IS, může být vnímáno jako prohlášení o zde existujících bojovnících a strukturách IS a jeho strategickém významu pro organizaci.

Turecko je dlouhodobě obviňováno, že umožňovalo bojovník IS poměrně volný vstup do Sýrie a že od IS nakupovalo ropu a tím jej v podstatě podporovalo. Tyto výtky v březnu zopakoval český prezident Miloš Zeman, který Turecko nazval označil za „faktického spojence IS“. Turecko to ostře odmítlo.

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Předpověď počasí na víkend: Bude lépe než v týdnu, teploty dosáhnou 30…

02.07.2022 06:30 Začíná první červencový, tedy i prázdninový víkend. Dobrou zprávou pro případné plány na volné dny…

Ruský útok raketami u Oděsy. Zemřelo 20 lidí

01.07.2022 16:19 Na dvě desítky stoupl počet obětí ruského nočního raketového útoku ve vsi Serhijivka u Oděsy na…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Zemětřesení o síle přes šest stupňů v Íránu zabilo nejméně pět lidí

02.07.2022 07:57 Nejméně pět obětí na životě si dnes brzy ráno vyžádalo zemětřesení o síle 6,1 stupně na jihu Íránu.…

Turecké úřady zablokovaly přístup k vysílání Hlasu Ameriky a Deutsche Welle

01.07.2022 17:47 Aktualizováno Turecké úřady zablokovaly přístup k vysílání dvou zahraničních rozhlasových stanic - k Hlasu…

Izraelský parlament dnes odhlasoval zákon o svém rozpuštění

30.06.2022 14:39 Aktualizováno Izraelský parlament dnes odhlasoval zákon o svém rozpuštění. Předčasné volby budou 1. listopadu, do…

V Sýrii zahynulo od března 2011 během konfliktu přes 306 tisíc civilistů

28.06.2022 13:19 V Sýrii bylo od března 2011 během ozbrojeného konfliktu zabito 306.887 civilistů. Uvedl to dnes…

Erdogana čeká setkání s Bidenem, žádá víc než jen prázdná slova

28.06.2022 12:38 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se během summitu Severoatlantické aliance setká s americkým…

V Jordánsku unikl toxický plyn, zabil 13 lidí a 250 zranil

27.06.2022 21:57 Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba dnes zabil nejméně 13 lidí a…

V Afghánistánu jsou stále cítit otřesy po zemětřesení

27.06.2022 15:59 V části Afghánistánu, kterou minulý týden zasáhlo ničivé zemětřesení, jsou stále cítit následné…

Tisíc mrtvých, dvakrát tolik zraněných. Afghánistán ukončil pátrací…

24.06.2022 09:53 Úřady v Afghánistánu ukončily pátrání po přeživších středečního ničivého zemětřesení, při kterém…

Afghánistán řeší následky zemětřesení, záchranné práce z velké části…

23.06.2022 20:55 Aktualizováno Záchranné operace v Afghánistánu, kde si středeční ničivé zemětřesení o síle 6,1 stupně vyžádalo…

Afghánistán a Pákistán zasáhlo ničivé zemětřesení. Mrtvých je přes tisíc,…

22.06.2022 16:38 Aktualizováno Již na tisícovku vystoupil počet obětí zemětřesení, které dnes brzy ráno (před půlnocí na dnešek…

Související:

Právě se děje

reklama