Ihned ukončete jednání o vstupu Turecka do EU, žádá Kurz. Podle Erdogana je anulování voleb správné

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes obhajoval pondělní rozhodnutí ústřední volební komise, která kvůli nesrovnalostem nařídila konání nových místních voleb v Istanbulu. Podle něj opakované hlasování posílí demokracii. Německo a Rakousko naopak krok volební komise odsoudily, podle nich jde o nepochopitelné rozhodnutí. Rakouský kancléř Sebastian Kurz vyzval Evropskou unii, aby okamžitě ukončila jednání o vstupu Turecka do sedmadvacítky.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Březnové místní volby v Istanbulu těsně vyhrála opozice, která tak získala vládu nad městem poprvé po čtvrtstoletí, kdy v hlasování opakovaně vítězila vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP). Do křesla primátora Istanbulu usedl v dubnu kandidát opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Ekrem Imamoglu. AKP ale výsledky voleb napadla a volební komise YSK jí dala za pravdu. Ve svém zdůvodnění uvedla, že pochybení nastalo kvůli tomu, že někteří lidé pracující ve volebních místnostech nebyli zaměstnanci státní správy. Nové volby se mají konat 23. června.

Prezident Erdogan dnes v projevu k poslancům AKP v parlamentu řekl, že místní volby v Istanbulu poznamenaly nesrovnalosti a "organizovaná korupce". Jejich opakování podle něj pomůže posílit demokracii. Odsoudil také vyjádření zástupců podnikatelských sdružení, která rozhodnutí o nových volbách kritizovali.

"Rozhodnutí ústřední volební komise anulovat místní volby v Istanbulu podle nás není transparentní ani pochopitelné," uvedl dnes německý ministr zahraničí Heiko Maas. Podle něj je třeba dodržovat demokratické principy.

"Kdo neakceptuje demokratické volby, nemá v EU co dělat," řekl dnes rakouský kancléř Kurz. Podle něj by měla unie ukončit přístupové rozhovory s Ankarou. Připomněl, že Turecko systematicky omezuje svobodu projevu a tisku.

Istanbulský primátor zatím neoznámil, jak bude na krok volební komise reagovat. Dopoledne jednal se zástupci své strany CHP. Podle turecké televizní stanice TRV se opozice rozhodla, že opakované volby nebude bojkotovat.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Syrští uprchlíci prozradili, co se jim děje po návratu domů

16.10.2019 23:40 Aktualizováno Šest z deseti dotázaných syrských uprchlíků, kteří se vrátili z exilu do oblastí kontrolovaných…

Kurdové nejsou žádní andílci, má jasno Trump

16.10.2019 22:04 Americký prezident Donald Trump dnes bagatelizoval současnou situaci na severovýchodě Sýrie, kde…

Rakká opustila americká armáda, vojáky stáhl Trump

16.10.2019 20:55 Vojenská koalice v čele se Spojenými státy dnes oznámila, že se stáhla ze syrských měst Rakka a…

Velký zvrat. Erdogan a Pence se nakonec sejdou

16.10.2019 20:34 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ve čtvrtek setká s americkým viceprezidentem Mikem Pencem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama