Rukojmí Islámského státu varuje před nebezpečnou pastí džihádistů

Čtyři roky poté, co vyhlásil svůj chalífát, se vůdce Islámského státu (IS) Abú Bakr Bagdádí opět objevil na propagandistickém videu, poukazuje publicista Nicolas Hénin, který sám strávil několik měsíců jako rukojmí uvedené organizace. V komentáři pro server The Guardian připomíná, že tentokrát muž na záběrech není chalífou hlásajícím ze své kazatelny, ale skrývajícím se uprchlíkem.

Abú Bakr al-Baghdádí při svém prvním veřejném vystoupení

Jako štvané zvíře

Komentátoři rychle postřehli, jak zveřejněné záběry připomínají poslední snímky někdejšího druhého muže teroristické sítě al-Káida Abú Músy Zarkávího pořízené nedlouho před jeho smrtí, podotýká Hénin. Nastiňuje, že oba muži na videu sedí s puškou v ruce na podložkách na podlaze v nasvícené místnosti bez oken, produkce je velmi strohá, postrádá pompéznost a zvukový doprovod se omezuje na tichý zpěv v pozadí.

"Bagdádí žije v tenké bezpečnostní bublině plné podporovatelů, jejichž loajalitou si nemůže být jistý," píše bývalý rukojmí IS. Konstatuje, že někdejší samozvaný chalífa je jako štvané zvíře v nepřátelském prostředí, které žije ve strachu, že se někdo chytí na návnadu v podobě 25 milionů dolarů, které Spojené státy vypsaly jako odměnu za informace vedoucí k jeho dopadení.

Vůdce IS stojí hodně času, energie a zdrojů zajišťování jeho vlastní bezpečnosti a odvysílání videa, které sice nenaznačuje, kde se nachází a koho má ve svém okolí, pro něj bylo rizikem, které ale musel podstoupit, soudí publicista. Domnívá se, že Bagdádí zoufale potřeboval zmobilizovat své stoupence, jelikož totální vojenská strategie IS odradila velkou část džihádistů, přispěla ke kolapsu samozvaného chalífátu i zpochybňování Bagdádího pozice.

Video se nezabývá teologickými spory a kontroverzemi, které v posledních letech štěpily IS, zdůrazňuje Hénin. Připomíná, že na prvním videu byl Bagdádí zachycen jako všemocný kazatel pro muslimy po celém světě, zatímco to aktuální záběry josu pouhým důkazem, že žije, jako by snad sám byl rukojmím IS.

Přesto je podle publicisty video důležité. "Jeho hodnota spočívá v raritě a nabízí také další stopy," tvrdí Hénin. Video podle něj ukazuje, že teroristické útoky na Srí Lance z minulého měsíce nebyly zorganizovány IS, ale pouze spáchány jeho jménem, protože není pravděpodobné, že by se Badgádí nechal nafilmovat jen chvíli před 21. dubnem, kdyby věděl, že ten den může jeho organizace spáchat nejničivější útok mimo blízkovýchodní region.

To, že je Srí Lanka na videu jen letmo zmíněna v dodatečné audionahrávce, podle Hénina zřejmě potvrzuje, že IS přišel o schopnost plánovat a řídit velké teroristické akce, zatímco jeho schopnost takové útoky inspirovat, poskytovat rady, finance, technologii a své jméno zůstává nedotčena. Britská tajná služba MI5 ostatně nedávno zveřejnila odhad, že 80 % teroristických spiknutí, ke kterým loni došlo ve Spojeném království, zahrnovalo osoby bez přímé vazby na vedení IS v Iráku a Sýrii, zdůrazňuje publicista.

Paradox porážky IS

"Paradox porážky chalífátu je v tom, že jeho kolaps příliš neovlivnil proměnu IS v globální značku," píše Hénin. Vysvětluje, že ačkoliv organizace přišla o území, obrací se více než kdy dříve k celému světu a i Bagdádího video koneckonců klade důraz na mezinárodní charakter boje, zahraniční bojovníky, kteří padli během zhroucení chalífátu.

Vítězství přestalo být hlavním cílem, protože Bagdádí na videu hlásá, že Alláh nařídil "vést džihád", nikoliv ho vyhrát, poukazuje publicista. Deklaruje, že zničením chalífátu vyhrál Západ bitvu, ale rozhodně ne válku, jelikož IS žije dál v mysli lidí a jeho propaganda, kterou výrazně zdecimovaly ztráty v Mosulu a Rakce, je nyní opět na vzestupu.

Akce IS v různých regionech vedené pod praporem globální operace "odveta za Levantu" má stále více obětí, varuje bývalý rukojmí džihádistů. Obává se, že poslední protesty v arabském světě a pád diktátorů v Alžírsku a Súdánu budou pro budoucnost IS rozhodující, protože jde o hnutí, které vzešlo z kolapsu režimu Saddáma Husajna v roce 2003 a ožilo v důsledku arabského jara o 8 let později.

Bagdádí vyjádřil svůj nesouhlas s uvedenými povstáními a džihádisté se zřejmě pokusí tyto revoluce "ukrást", jako v roce 2011, očekává Hénin. Za klíčové považuje, aby za situace, kdy zkrachovala územní utopie, kterou se IS snažil budovat, byly zdokumentovány její dopady na obyvatelé Sýrie a Iráku, kteří tento totalitární projekt zažili.

"IS to ví. To je důvod, proč poslední videa vyzývají lidi, aby pokračovali ve skrytém boji," uvádí publicista. Domnívá se, že IS potřebuje udržet nostalgii po svém chalífátu i po jeho pádu a je třeba zabránit tomu, aby další generaci muslimů do Sinaje po Somálsko a od Mali po Filipíny ovlivnila tato fanatická nostalgie, kterou IS nastražil jako pomyslnou past.  

Podávání žádostí o 5000 Kč provázely první den potíže

15.08.2022 21:00 Úřady přijaly k dnešnímu večeru asi 92.000 žádostí o jednorázový příspěvek 5000 korun pro téměř 150…

V Česku odpoledne hrozí silné bouřky s přívalovými dešti

15.08.2022 12:05 Odpoledne se v Česku s výjimkou západu Čech a východu Moravy a Slezska mohou objevit silné bouřky s…

Ruské útoky ve čtyřech směrech na východě a jihu Ukrajiny byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Válek spouští novou očkovací kampaň. Doporučuje nošení respirátorů nebo…

15.08.2022 15:30 Heslem nové kampaně ministerstva zdravotnictví na podporu pokračování očkování proti covidu-19 bude…

Putin tvrdí, že Rusko má mnoho spojenců

15.08.2022 20:16 Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil…

Tálibán slaví rok od návratu k moci v Afghánistánu

15.08.2022 15:18 Aktualizováno Skupiny bojovníků Tálibánu dnes v ulicích afghánské metropole Kábulu oslavovaly první výročí…

Írán do půlnoci odpoví unii na návrh na oživení jaderné dohody

15.08.2022 12:28 Írán do dnešní půlnoci odpoví na "finální" návrh na oživení jaderné dohody z roku 2015 mezi…

Po útoku na autobus v Jeruzalémě osm zraněných

14.08.2022 09:56 Izraelská policie dnes oznámila, že zatkla muže podezřelého z nočního střeleckého útoku na autobus…

Uprchlíkům v libyjské poušti došel benzin. Umřeli žízní a hlady

13.08.2022 18:26 U libyjské hranice se Súdánem se našla těla 15 uprchlíků. S odvoláním na migrační úřad v libyjské…

Izrael se dohodl s Islámským džihádem na klidu zbraní, potvrdila organizace

07.08.2022 21:53 Aktualizováno Navzdory zprávám o příměří dnes při izraelském ostřelování Pásma Gazy zahynuly čtyři děti, oznámilo…

Izraelci podnikli nálet v Pásmu Gazy, vyhlásili zvláštní situaci

05.08.2022 16:10 Izraelská armáda oznámila, že podnikla úder v Pásmu Gazy a vyhlásila "zvláštní situaci" na domácí…

V Afghánistánu propukly protesty proti USA kvůli útoku na afghánském území

05.08.2022 15:47 Stovky Afghánců dnes protestovaly s protiamerickými transparenty kvůli útoku amerického…

V přístavu v Bejrútu se dnes zřítila další část obřího obilného sila

04.08.2022 18:24 V přístavu v Bejrútu se dnes zřítila další část obřího obilného sila, které poškodil mohutný výbuch…

Tálibán tvrdí, že jeho vláda neměla žádné informace o přítomnosti lídra Al…

04.08.2022 15:22 Afghánské hnutí Tálibán tvrdí, že jeho vláda neměla žádné informace o přítomnosti lídra…

Představitelé Tálibánu jednali o tom, jak reagovat na smrt šéfa Al-Káidy

03.08.2022 13:45 Nejvyšší představitelé afghánského islamistického hnutí Tálibán dnes jednali o tom, jak reagovat na…

Související:

Právě se děje

reklama