Izraelské složky zastřelily v Pásma Gazy mladého Palestince

Izraelské bezpečnostní složky při protestech u hraničního plotu mezi palestinským Pásmem Gazy a Izraelem zastřelily čtyřiadvacetiletého Palestince. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví v Gaze o tom dnes informovala televize Al-Arabíja.

Izraelská armáda
doporučujeme

Muž podle zdravotnických zdrojů zemřel poté, co byl střelen do břicha východně od Rafáhu. Agentura Reuters uvedla, že při protestu, kterého se zúčastnilo na 6000 Palestinců, bylo dalších 30 zraněno.

Šlo o první palestinské protesty v Gaze od minulého víkendu, kdy radikálové z palestinské enklávy na Izrael vypálili na 700 raket a střel a izraelská armáda bombardovala přes 300 cílů v Pásmu Gazy. O život přišli čtyři Izraelci a na tři desítky Palestinců.

Palestinci již více než rok, zejména v pátek, demonstrují za návrat na historická území svých předků a za zrušení blokády Pásma Gazy. Tu v roce 2007 zavedly Izrael a Egypt poté, co pásmo ovládlo radikální hnutí Hamás. Mnozí Palestinci při protestech házejí na izraelské vojáky kameny a zápalné lahve. Vojáci opětují střelbou ostrými náboji, za což Izrael kritizují nevládní organizace i vysoký komisař OSN pro lidská práva OSN. Izrael se hájí s tím, že brání své hranice a území.

Izraelské bezpečnostní složky od loňského března při protestech podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) usmrtily na 260 Palestinců, včetně novinářů, zdravotníků a dětí, mnoho dalších bylo zraněno a ponese si trvalé následky. O život v souvislosti s protesty přišli také dva izraelští vojáci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak dál v blízkovýchodním konfliktu? Bývalý diplomat má jasno

05.07.2020 00:01 NÁZOR - Izraelská vláda může brzy začít podnikat kroky k jednostranné anexi Západního břehu Jordánu…

V jaderné elektrárně v íránském Ahvázu vypukl požár

04.07.2020 18:20 V jaderné elektrárně v jihozápadním Íránu dnes vypukl požár. Informovala o tom polooficiální…

Írán nařídil povinné nošení roušek na veřejnosti

04.07.2020 14:52 Íránci, kteří nebudou používat roušky, nebudou moci počítat se službami státních úřadů. Prohlásil…

V Iráku se šetří. Vláda v zemi, kde je pětina chudých, seškrtala důchody

04.07.2020 10:29 Nisrín Sálihová dostala jako vždy na začátku měsíce svůj důchod, ale k jejímu údivu chybělo v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy