Mír mezi Izraelem a Palestinou? Saúdskoarabský vyzval k následování Trumpova plánu

Šéfredaktor saúdskoarabských novin dnes v článku vyzval Palestince, aby byli otevření k dosud nezveřejněnému americkému plánu na mír mezi Palestinci a Izraelem. Informovala o tom agentura AP. Vypracováním mírového plánu pověřil americký prezident Donald Trump svého zetě Jareda Kushnera a vyjednavače Jasona Greenblatta. Dokument by měl být po několika odkladech zveřejněn letos v létě.

Přidejte svůj názor

Palestina
doporučujeme

"Přestože karty Palestincům zatím nepřály, Kushnerův plán možná situaci změní a umožní mír," napsal Fajsal Abbás v novinách Arab News.

Jeho článek byl publikován, zatímco si Palestinci protestem připomínají 71. výročí "nakby", neboli katastrofy, která začala poté, co bylo po první arabsko-izraelské válce (1948-1949) vyhnáno ze svých domovů na 700.000 Palestinců.

"Palestinci by měli tvrdě vyjednávat, aby zajistili národní stát pro budoucí generace," napsal šéfredaktor s tím, že je důvod se na věc podívat z jiného úhlu pohledu.

Již začátkem letošního roku se nicméně objevily v médiích spekulace, že americký plán nepočítá s vytvořením palestinského státu, přestože se ještě loni v září Trump vyjádřil pro řešení v podobě dvou států.

Vztahy mezi Washingtonem a Ramalláhem jsou navíc i nadále napjaté zejména v souvislosti s Jeruzalémem, který Trump uznal za hlavní město Izraele a loni tam přesunul americkou ambasádu z Tel Avivu, navzdory tomu, že Palestinci s východním Jeruzalémem počítají jako s hlavním městem svého budoucího státu. Ramalláh v důsledku tohoto Trumpova rozhodnutí jednání s Washingtonem bojkotuje.

Kushner v dubnu oznámil, že dlouho utajovaný mírový plán bude zveřejněn v létě.

Saúdská Arábie, která je rodištěm islámu a kde se nachází většina nejposvátnějších míst tohoto náboženství, izraelský stát neuznává a dlouhodobě trvá na tom, že normalizace vztahů závisí na tom, zda Izrael vrátí Palestincům Západní břeh Jordánu a východní Jeruzalém, který okupuje od roku 1967. Na těchto územích a v Pásmu Gazy chtějí Palestinci vytvořit svůj budoucí stát.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína odsoudila "chronický rasismus" v USA, Írán vyzývá k ukončení násilí

01.06.2020 14:51 Čína dnes odsoudila Spojené státy za "chronický rasismus" poté, co v USA již několik dní pokračují…

Syrská armáda spustila velkou bojovou operaci. Vojáci už obklíčili město…

01.06.2020 14:01 Syrská armáda připravuje velkou operaci proti ozbrojeným bojovníkům v jihosyrské provincii Dará.…

V Íránu opět strmě roste počet nakažených. Hrozí ničivější vlna koronaviru…

01.06.2020 13:29 V Íránu za minulých 24 hodin přibylo téměř 3000 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší…

V Turecku se otevírají restaurace, muzea i bazény

01.06.2020 11:46 V Turecku se ode dneška mohou znovu otevírat restaurace, muzea, parky i sportovní haly. Jde o další…

Související:

Právě se děje

Další zprávy