USA skončí mezi poraženými, tvrdí iránský ministr

Írán vyjde ze současné krize kvůli sporu se Spojenými státy vítězně, naopak Američané a jejich spojenci zakusí hořkou porážku. Řekl to dnes íránský ministr obrany Amír Hátamí. Napětí vzniklo kvůli krachu dohody o íránském jaderném programu a obnově protiíránských sankcí ze strany USA. Nově jmenovaný velitel elitních revolučních gard prohlásil, že Írán je na pokraji otevřeného střetu s nepřítelem.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Jako krizovou situaci kolem Íránu vidí i Kreml, podle jehož mluvčího Dmitrije Peskova se americkému ministrovi zahraničí Mikeovi Pompeovi nepodařilo na úterním jednání v Rusku obavy zmírnit. Peskov dnes řekl, že narůstající krizí je Moskva znepokojena. Postup Íránu obhajoval jako legitimní reakci na rozhodnutí Washingtonu odstoupit od jaderné dohody z roku 2015.

Spojené státy posilují svou vojenskou přítomnost v Perském zálivu. Washington to zdůvodňuje bezprostředně hrozícími útoky na americké zájmy v oblasti. Letadlová loď USS Abraham Lincoln dorazila do Ománského zálivu a Hormuzským průlivem bude pokračovat do vod Perského zálivu.

"Hrdý národ Íránské islámské republiky z této krize vyjde hrdě, tak jako tomu bylo i v minulých zkouškách. Opře se o odhodlání obyvatel, sílu své armády a podporu vlády," prohlásil ministr Hátamí, jehož citovala agentura ISNA. Prohlásil také, že je Írán na vrcholu vojenských příprav, aby byl schopen čelit hrozbě nebo agresi.

Generálmajor Hosejn Salámí, který byl v dubnu jmenován do čela revolučních gard, prohlásil, že je Írán na pokraji otevřeného konfliktu. "Tato historická chvíle je rozhodujícím okamžikem islámské revoluce, protože nepřítel vstoupil na pole konfrontace s námi v celé své síle," sdělil Salámí podle íránské agentury Fars.

Spojené státy od jaderné dohody s Íránem odstoupily loni. Teherán letos 8. května, přesně rok po kroku Spojených států, oznámil, že hodlá přestat plnit část závazků, jež dohoda obsahuje. Podle zástupce íránské agentury pro atomovou energii tyto závazky, týkající se produkce těžké vody a nízko obohaceného uranu, Írán přestal plnit dnes.

Washington v reakci na květnový krok Íránu zpřísnil ekonomické sankce a Pentagon oznámil přesun letadlové lodi do Perského zálivu. Tato eskalace znepokojuje nejen Rusko, ale i další evropské signatáře dohody - Francii, Británii a Německo. Ty chtějí dohodu zachovat. Teherán dal těmto spojencům 60 dní na kroky, které ochrání íránskou ekonomiku, jinak chce obnovit obohacování uranu na vyšší úroveň, než jakou stanovuje dohoda.

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí i přes rostoucí napětí v úterý vyloučil válku s USA. "Nestojíme o ni my ani oni (USA). Oni vědí, že by to nebylo v jejich zájmu," řekl.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty v Iráku nabírají na síle. Demonstranti blokují centra měst

17.11.2019 15:04 Tisíce Iráčanů dnes zaplavily ulice Bagdádu a měst jižně od něj, aby pokračovaly v protivládních…

Muslimský svět zasáhla vlna protestů. Dorazila do Íránu, Chameneí běsní

17.11.2019 13:30 Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes podpořil rozhodnutí vlády o 50 procent zdražit…

Palestinci vystřelili rakety na Izrael, ten bombardoval Hamás

16.11.2019 19:14 Aktualizováno Palestinští ozbrojenci v noci na dnešek vypálili z Pásma Gazy dvě rakety na Beerševu v jižním…

Íránce rozlítilo skokové zdražení benzínu, v zemi se šíří protesty

16.11.2019 15:04 V íránských městech dnes druhým dnem pokračovaly protesty proti zvýšení cen benzinu. Vláda v pátek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama