Spojené arabské emiráty hrozí odvetou za útoky na Saudskou Arábii

Spojené arabské emiráty jsou znepokojeny útoky na ropné cíle v Saúdské Arábii a jsou připraveny k odvetě. Sdělil to dnes diplomat ze SAE, jehož citovala agentura Reuters. SAE jsou stejně jako Saúdská Arábie členy koalice bojující v Jemenu proti tamním šíitským povstalcům. Jemenští šíité, podporovaní Íránem, se přihlásili k úternímu útoku na zařízení saúdskoarabské ropné společnosti Aramco.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Spojené arabské emiráty
doporučujeme

Zástupce SAE se vyjádřil v době stoupajícího regionálního napětí, jež vyvolal konflikt USA a Íránu týkající se dohody o íránském jaderném programu. USA nyní posilují vojenskou přítomnost v Perském zálivu a stahují část diplomatů z Iráku, kde své vojenské mise přerušily kvůli bezpečnostnímu riziku Německo a Nizozemsko. Podle USA hrozí bezprostřední nebezpečí ze strany Íránu nebo jeho spojenců.

K těm patří jemenští Húsíové, kteří od roku 2014 bojují proti jemenské vládě, na jejíž straně stojí mezinárodní koalice.

SAE v neděli oznámily sabotáž proti čtyřem obchodním lodím v blízkosti svého emirátu Fudžajra, který je poblíž Hormuzského průlivu. Jím prochází ropný vývoz ze zemí oblasti Perského zálivu. V úterý se Húsíové přihlásili k útoku na zařízení společnosti Aramco. Byla zasažena část ropovodu mezi Východní provincií a rudomořským přístavem Janbu. Šíité svou akci odůvodnili působením Saúdské Arábie v Jemenu. Sabotáže u pobřeží SAE se stále vyšetřují. Diplomat, citovaný dnes Reuters, sdělil, že Abú Zabí o tom předalo dopis Radě bezpečnosti OSN.

Prohlásil také, že SAE jsou útoky Húsíů v Saúdské Arábii znepokojeny. "Odpovíme velmi důrazně", pokud budeme svědky útoků šíitů na civilní cíle, jako jsme toho byli svědky v Saúdské Arábii, sdělil.

Aniž sabotáž proti plavidlům někomu připsal, řekl, že za současnými problémy celého regionu je chování Íránu. Podle diplomata je nedílnou součástí současného napětí fakt, že protiíránské sankce jsou účinné.

USA je obnovily loni, když odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu. Írán nyní přestal část svých závazků dodržovat a pohrozil, že neochrání-li ho ostatní signatáři dohody od dopadu amerických sankcí, obnoví obohacování uranu na vyšší úroveň, než mu povoluje dohoda.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Sýrii propustili Itala, který byl tři roky v zajetí

22.05.2019 19:57 Italský občan Alessandro Sandrini, zajatý téměř před třemi roky v Sýrii, se ocitl na svobodě. S…

Syrská vládní vojska odrazila útok islamistů, tvrdí ruský ministr obrany

22.05.2019 15:36 Syrská vládní vojska dnes ráno odrazila tři mohutné útoky islamistických ozbrojenců v severozápadní…

Palestinský podnikatel oceňuje plán USA

22.05.2019 11:11 Palestinský podnikatel Ašraf Džabarí se chce zúčastnit červnové konference svolané Spojenými státy…

Irák vyšle delegaci s cílem zmírnit napětí mezi Iránem a USA

21.05.2019 19:13 Irák vyšle do Teheránu a Washingtonu delegace s cílem zmírnit napětí, které vyvolává obavy z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama