Arabská koalice zaútočila v Jemenu, podnikla několik náletů

Arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií podnikla dnes ráno několik leteckých úderů v jemenské metropoli Saná, uvedli místní obyvatelé a saúdskoarabská televizní stanice Al-Arabíja. Podle jemenského ministerstva zdravotnictví zemřelo šest lidí, mezi nimi čtyři děti. Dalších 52 osob utrpělo zranění, byly mezi nimi i dvě ženy ruské národnosti, napsala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Saúdská Arábie
doporučujeme

Nálety mířily na devět vojenských cílů v centru města i jeho okolí. Podle svědků byly ve městě slyšet hlasité exploze. Televizní stanice Al-Arabíja zveřejnila prohlášení arabské koalice, ve kterém se hovoří o zahájení operace s cílem "neutralizovat schopnosti milic Húsiů provádět agresivní kroky".

Civilisty koalice vyzvala, aby se drželi dál od vojenských zařízení. Z jedné náletem zasažené budovy záchranáři vytáhli 14 zraněných. Zdravotník z místní nemocnice popsal, že viděl mrtvá těla tří civilistů, údajně šlo o otce, matku a jejich syna. Všichni zemřeli v troskách zříceného domu. totožnost dalších tří obětí zatím není známá.

Nálety se odehrály po nedávných útocích na ropné cíle společnosti Aramco v Saúdské Arábii. K úterním útokům, při kterých byly použity i bezpilotní letouny, se přihlásili právě jemenští šíité podporovaní Íránem. Šíité svou akci odůvodnili působením Saúdské Arábie v Jemenu.

Náměstek saúdskoarabského ministra obrany Chálid bin Salmán dnes na twitteru napsal, že to byl Írán, kde "tyto teroristické útoky" proti ropným zařízením nařídil. Útoky podle něj ukazují, že Húsiové "jsou pouze nástrojem, který využívá íránský režim k prosazování své expanzivní politiky v regionu". Arabská koalice označila útok bezpilotním letounem za "válečný zločin". Šíitský Írán je hlavním geopolitickým rivalem Saúdské Arábie.

Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Konflikt si už vyžádal tisíce lidských životů. Poslední, asi dva roky staré údaje OSN hovoří o 10.000 obětech. Některé zdroje ale odhadují, že v konfliktu zemřelo na 50.000 Jemenců. Dalších asi 14 milionů lidí v zemi podle OSN trpí hlady. Boje rovněž přispěly k šíření cholery, jelikož v místech zničily vodovodní odpadní systém.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U protestního místa v Bagdádu bylo zastřeleno šest lidí

06.12.2019 20:34 Ozbrojenci v iráckém hlavním městě Bagdádu dnes zastřelili nejméně šest lidí. Incident se odehrál v…

Íránská policie střílela demonstranty z vrtulníků. Nová videa šokovala OSN

06.12.2019 16:48 Íránské bezpečnostní složky při protivládních protestech minulý měsíc střílely na demonstranty z…

Genocida Arménů? Senát na nátlak Trumpa zablokoval rezoluci proti Turecku

06.12.2019 10:54 Republikáni v americkém Senátu ve čtvrtek zablokovali hlasování o rezoluci označující hromadné…

Nálože v autech zabily v Sýrii dva civilisty

05.12.2019 19:33 Turecké ministerstvo obrany oznámilo, že exploze nálože umístěné v automobilu dnes v Tureckem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama