Izraelci, který plivl na polského velvyslance, hrozí pět let za mřížemi

Izraelec, který v úterý v Tel Avivu plivl na polského velvyslance, byl obžalován, informoval dnes izraelský list Aruc Ševa. Muži hrozí až pět let za mřížemi napsala agentura Reuters s tím, že nejnovější incident zvýraznil napětí mezi Izraelem a Polskem ohledně antisemitismu a dějin holokaustu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Izrael, ilustrační foto
doporučujeme

Pětašedesátiletý Arik Lederman byl obžalován z toho, že bouchnul pěstí do střechy auta polského velvyslance Marka Magierowského a pak na něj plivl. Televize Kan uvedla, že Lederman stál uprostřed telavivské ulice, zabránil velvyslancovu autu, aby projelo, a následně otevřel dveře vozu a dvakrát na Magierowského plivl. Lederman tvrdí, že nevěděl, že je v autě velvyslanec, prý si pouze všiml polské poznávací značky. Auto na něj troubilo, protože kvůli němu nemohlo projet, což Ledermana rozzlobilo.

Lederman u soudu řekl, že si chtěl na velvyslanectví vyřídit záležitost majetku opuštěného po holokaustu. Jeden ze strážců ho prý nazval "židáčkem" a zabránil mu vstoupit. Velvyslanec Magierowski ale tento popis událostí zpochybnil a sdělil, že strážce je dobře vyškolený a loajální zaměstnanec.

Incident se stal na pozadí rozepře mezi Polskem a Izraelem ohledně toho, jak si připomínat holokaust, a krátce po vzplanutí sporu ohledně restitucí či odškodnění za židovský majetek, který zkonfiskovalo za války během masového vyvražďování Židů nacistické Německo a který později komunistické Polsko zestátnilo.

Nejmenovaný zdroj na polském ministerstvu zahraničí vysílací společnosti Kan sdělil, že Polsko očekává odpovědi od Izraele ohledně bezpečnosti svých diplomatů. "Budeme se tomu věnovat, dokud nebudeme spokojeni. A pokud nebudeme, možná předvoláme další izraelské diplomaty k jednání, uvedl zdroj. Polské ministerstvo zahraničí si kvůli incidentu již povolalo izraelskou velvyslankyni v Polsku Annu Azariovou.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet obětí pátečního útoku v Iráku vzrostl na 25

07.12.2019 18:20 Počet obětí pátečního útoku v Bagdádu vzrostl na 25, dalších 130 lidí utrpělo zranění, informovala…

U protestního místa v Bagdádu bylo zastřeleno šest lidí

06.12.2019 20:34 Ozbrojenci v iráckém hlavním městě Bagdádu dnes zastřelili nejméně šest lidí. Incident se odehrál v…

Íránská policie střílela demonstranty z vrtulníků. Nová videa šokovala OSN

06.12.2019 16:48 Íránské bezpečnostní složky při protivládních protestech minulý měsíc střílely na demonstranty z…

Genocida Arménů? Senát na nátlak Trumpa zablokoval rezoluci proti Turecku

06.12.2019 10:54 Republikáni v americkém Senátu ve čtvrtek zablokovali hlasování o rezoluci označující hromadné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama