EU o další rok prodlouží sankce vůči Sýrii

Evropská unie o rok prodloužila sankce proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Rada EU, která reprezentuje členské státy, to dnes uvedla v tiskové zprávě. Sankce tak budou platit do června 2020 a vztahovat se budou na 70 subjektů a 270 lidí.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Bašár Asad se sešel s Vladimirem Putinem (21.11.2017).
doporučujeme

Unie zároveň ze seznamu vyškrtla pět zemřelých lidí, jakož i dva subjekty, z nichž jeden přestal existovat a u druhého už neshledává důvody k uvalení omezujících opatření.

Na osoby uvedené na seznamu se vztahuje zákaz cestování a zmrazení majetku, neboť jsou podle EU odpovědné za násilné represe vůči civilnímu obyvatelstvu v Sýrii, podporují Asadův režim, mají z něj prospěch, nebo jsou spojeny s osobami, které tak činí.

EU na Sýrii také uvalila ropné embargo, omezuje určité investice a zmrazila majetek syrské centrální banky držený v EU. Omezuje také vývoz zařízení a technologií, jež by mohly být použity k vnitřním represím nebo pro monitorování či odposlechy internetové nebo telefonní komunikace.

Rada EU dnes také zopakovala, že je odhodlána nalézt trvalé a věrohodné řešení vleklého syrského konfliktu prostřednictvím dialogu všech zúčastněných stran v OSN.

Válka v Sýrii, kterou zažehlo potlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se v průběhu let se zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Před propuknutím konfliktu měla Sýrie podle odhadů Světové banky 20,8 milionu obyvatel. O život za války přišlo asi půl milionu lidí, dalších 11 milionů jich bylo nuceno opustit své domovy.

Do bojů se na straně prezidenta Bašára Asada zapojilo v roce 2015 Rusko, což do značné míry ovlivnilo poměr sil ve prospěch režimu.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko deportovalo do Francie skupinu džihádistů, většinu tvoří ženy

09.12.2019 09:22 Turecké úřady deportovaly 11 občanů Francie, kteří jsou podezřelí z členství v teroristické…

Fatální rána míru na Blízkém východě. Expert mluví o ponížení muslimů

09.12.2019 00:01 NÁZOR - Před dvěma lety americký prezident Donald Trump formálně uznal Jeruzalém jako hlavní město…

Libanon chce na premiéra nominovat opět Saada Harírího

08.12.2019 19:46 Libanonský podnikatel Samír Chatíb dnes oznámil, že existuje shoda na opětovné nominaci Saada…

Revoluce v Saúdské Arábii: Ženy a muži mohou jít na jídlo spolu

08.12.2019 19:08 Restaurace v Saúdské Arábii již nebudou muset mít oddělené vchody pro ženy a pro muže, oznámily…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama