Krize graduje: Íránské rakety mohou zasáhnout bitevní lodě v zálivu, hrozí revoluční gardy

Íránské rakety mohou snadno zasáhnout bitevní lodě v Perském zálivu. Podle agentury Fars to dnes řekl zástupce šéfa íránských revolučních gard a zmocněnec gard pro záležitosti parlamentu Mohammad Sálih Džokar. V uplynulých dnech se vyostřilo napětí mezi Íránem a Spojenými státy, které loni zavedly proti Teheránu nové sankce. Washington začátkem měsíce oznámil, že do oblasti Blízkého východu jako varování Íránu vysílá letadlovou loď.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Džokar v rozhovoru s agenturou Fars řekl, že íránské rakety mají dosah 2000 kilometrů a mohou zasáhnout jakýkoliv bod v okolí. Zároveň varoval, že konflikt s USA by ohrozil světové zásoby ropy. "Pokud bude válka, tak bude svět trpět," řekl.

Washington již před Íránem a jeho prostředníky varoval lodní společnosti s tím, že by se Írán mohl pokusit v Perském zálivu narušit lodní dopravu. Do oblasti USA již rovněž vyslaly letadlovou loď USS Abraham Lincoln a bombardéry B-52.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, který je nyní na návštěvě Číny, vyzval Peking a Moskvu, aby podnikly konkrétní kroky s cílem zachovat jadernou dohodu z roku 2015, od které loni odstoupily Spojené státy. Čína je spojencem Íránu a jedním z hlavních dovozců íránské ropy, připomíná agentura AFP. Americký prezident Donald Trump podle agentury AP na otázku, zda jsou Spojené cesty na cestě k válce s Íránem, odpověděl, že doufá, že nikoli.

Loni USA odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a zavedly proti Teheránu sankce, které se mimo jiné týkají energetického sektoru. EU se naopak snaží mezinárodní dohodu s Teheránem zachovat. Letos 8. května, přesně rok po kroku Spojených států, Teherán oznámil, že hodlá přestat plnit část závazků, jež dohoda obsahuje. Podle zástupce íránské agentury pro atomovou energii tyto závazky, týkající se produkce těžké vody a nízko obohaceného uranu, Írán přestal plnit ve středu.

Loading...
Témata: Írán | USA | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bahrajn vyzval své občany, aby ihned opustili Írán a Irák

18.05.2019 15:56 Bahrajn vyzval své občany, aby necestovali do Íránu a Iráku a pokud se tam již zdržují, aby tyto…

Izrael trvá na svém. Invalidu prý nezabil

17.05.2019 22:01 Izraelská armáda uzavřela vyšetřování incidentu, při němž byl v roce 2017 zastřelen při protestu…

Syrská obrana sestřelila izraelské střely

17.05.2019 22:00 Syrská státní agentura SANA dnes informovala o explozích v blízkosti Damašku. Místní televize je…

Amnesty bije na poplach: Ruská a syrská armáda útočí na nemocnice

17.05.2019 21:45 Syrský režim za podpory svého ruského spojence "systematicky a záměrně" útočí na nemocnice a další…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama