Krize graduje: Íránské rakety mohou zasáhnout bitevní lodě v zálivu, hrozí revoluční gardy

Íránské rakety mohou snadno zasáhnout bitevní lodě v Perském zálivu. Podle agentury Fars to dnes řekl zástupce šéfa íránských revolučních gard a zmocněnec gard pro záležitosti parlamentu Mohammad Sálih Džokar. V uplynulých dnech se vyostřilo napětí mezi Íránem a Spojenými státy, které loni zavedly proti Teheránu nové sankce. Washington začátkem měsíce oznámil, že do oblasti Blízkého východu jako varování Íránu vysílá letadlovou loď.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Džokar v rozhovoru s agenturou Fars řekl, že íránské rakety mají dosah 2000 kilometrů a mohou zasáhnout jakýkoliv bod v okolí. Zároveň varoval, že konflikt s USA by ohrozil světové zásoby ropy. "Pokud bude válka, tak bude svět trpět," řekl.

Washington již před Íránem a jeho prostředníky varoval lodní společnosti s tím, že by se Írán mohl pokusit v Perském zálivu narušit lodní dopravu. Do oblasti USA již rovněž vyslaly letadlovou loď USS Abraham Lincoln a bombardéry B-52.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, který je nyní na návštěvě Číny, vyzval Peking a Moskvu, aby podnikly konkrétní kroky s cílem zachovat jadernou dohodu z roku 2015, od které loni odstoupily Spojené státy. Čína je spojencem Íránu a jedním z hlavních dovozců íránské ropy, připomíná agentura AFP. Americký prezident Donald Trump podle agentury AP na otázku, zda jsou Spojené cesty na cestě k válce s Íránem, odpověděl, že doufá, že nikoli.

Loni USA odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a zavedly proti Teheránu sankce, které se mimo jiné týkají energetického sektoru. EU se naopak snaží mezinárodní dohodu s Teheránem zachovat. Letos 8. května, přesně rok po kroku Spojených států, Teherán oznámil, že hodlá přestat plnit část závazků, jež dohoda obsahuje. Podle zástupce íránské agentury pro atomovou energii tyto závazky, týkající se produkce těžké vody a nízko obohaceného uranu, Írán přestal plnit ve středu.

Loading...
Témata: Írán | USA | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přehmat s celosvětovými dopady. Politolog promluvil o uprchlících a Turecku

11.12.2019 00:01 NÁZOR - Zatímco Kurdové v autonomní oblasti Rojava na severu Sýrie nadále čelí "genocidnímu tažení"…

Ruští vojáci vstoupili do Rakky, někdejší bašty Islámského státu v Sýrii

09.12.2019 14:30 Ruští vojáci dnes vstoupili do syrské Rakky, která byla de facto hlavním městem samozvaného…

Francie dostala várku podezřelých islamistů. Turecko deportovalo 11 osob

09.12.2019 12:12 Aktualizováno Turecké úřady deportovaly 11 občanů Francie, kteří jsou podezřelí z členství v teroristické…

Rakety kaťuša zasáhly vojenskou základnu v Bagdádu, šest zraněných

09.12.2019 10:01 Šest lidí bylo dnes zraněno, když čtyři rakety typu kaťuša zasáhly vojenskou základnu v blízkosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama