Íránský ministr vrací úder. Trumpovi poslal drsný vzkaz

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes reagoval na nedělní pohrůžku amerického prezidenta Donalda Trumpa o zničení Íránu připomínkou dlouhé historie své země. Jde o první oficiální reakci na Trumpovu pohrůžku, že chce-li Írán bojovat, pak to bude znamenat jeho konec.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Donald Trump
doporučujeme

"Pan Trump doufá, že uspěje tam, kde nepochodili Alexandr (Veliký), Čingischán ani ostatní," napsal Zaríf na twitteru s odkazem na dva dobyvatele, jimž se podařilo Persii ovládnout jen na čas.

"Íránci se udrželi po tisíciletí, zatímco ti, kdo na ně útočili, jsou pryč. Ekonomický terorismus a genocidní posměch konec Íránu nepřivodí," napsal šéf íránské diplomacie.

Trump ke svému nedělnímu tweetu připojil vzkaz: Už nikdy nehrozte Spojeným státům. Zaríf na to dnes navázal slovy: "Nikdy nehrozte Íránci. Zkuste respekt, to funguje."

Americko-íránské napětí se stupňuje několik dní. USA s odkazem na nespecifikovanou hrozbu ze strany Íránu navýšily vojenskou přítomnost v oblasti Perského zálivu. Írán dává najevo, že nemá zájem válčit, přičemž ale Washington varoval, aby si nedělal iluze o možnosti na Írán zaútočit.

Zvyšování napětí pocítil také Irák, kde v neděli raketa dopadla do dobře hlídané zóny v centru Bagdádu a necelý kilometr od amerického velvyslanectví, aniž někoho zasáhla. K útoku se nikdo nepřihlásil, avšak vrací se k němu dnes většina agentur s připomínkou, že v Iráku působí šíitské skupiny, z nichž některé ovládá Írán.

Vlivní šíitští vůdci v Iráku dnes varovali před pokusy zavléct Bagdád do války mezi USA a Íránem. Duchovní Muktada Sadr prohlásil, že kdokoli se pokusí Irák do takové války zatáhnout, bude v Iráku považován za nepřítele Iráčanů. "Mohlo by to znamenat konec Iráku, potřebujeme mír a obnovu," sdělil Sadr.

Kaís Chazalí, který v Iráku stojí v čele Ligy spravedlivých, již podporuje Írán, napsal, že neschvaluje operace, jež mohou být využity jako záminka k válce. Irák to podle něj poškodí politicky, ekonomiky i bezpečnostně.

Politik Hádí Ámirí, který vede polovojenské oddíly podporované jak Bagdádem, tak Teheránem, vyzval Iráčany, aby se spojili a ochránili Irák a celý region od války. "Začne-li válka, zničí všechny," sdělil.

Většina Iráčanů vyznává stejně jako Íránci šíitský islám a Írán má v Iráku velký vliv. USA tam mají asi 5000 vojáků, avšak v Iráku působí také silné milice podporované Íránem. Některé z nich si přejí odchod Američanů.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Popravy a mučení dětí. Expert bije na poplach

19.06.2019 00:01 Ostudný přístup Saúdské Arábie k lidským právům se zhoršuje každým dnem, varuje Adam Coogle v…

Jak by vypadala válka Íránu s USA? Amerika nemá výhru jistou

18.06.2019 23:40 Aktualizováno Napětí mezi mezi USA a Íránem se stále stupňuje. USA oznámily, že do oblasti pošlou dalších 1 000…

OSN vyzvala Rusko a Turecko ke zklidnění bojů v Sýrii. Bojí se eskalace

18.06.2019 19:35 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval Rusko a Turecko, aby bez odkladu pracovaly na…

Íránské revoluční gardy varují: Naše rakety trefí i letadlovou loď

18.06.2019 19:24 Íránské rakety jsou schopny s vysokou přesností zasáhnout na moři letadlové lodě. Ve vysílání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama