Irák vyšle delegaci s cílem zmírnit napětí mezi Iránem a USA

Irák vyšle do Teheránu a Washingtonu delegace s cílem zmírnit napětí, které vyvolává obavy z konfrontace mezi Spojenými státy a Íránem na Blízkém východě. Podle agentury Reuters to dnes řekl irácký premiér Ádil Abdal Mahdí. Írán dialog s USA odmítá.

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Mahdí rovněž uvedl, že žádné irácké skupiny nechtějí válku. Stalo se tak dva dny poté, co v Bagdádu blízko americké ambasády v Zelené zóně (střežené oblasti v centru hlavního města) dopadla raketa. Nikomu se nic nestalo, Washington ale podle nejmenovaných vládních zdrojů z útoku podezírá šíitské milice napojené na Írán. Teherán jakoukoli odpovědnost za útok odmítl.

Irácký premiér zdůraznil, že Bagdád nedělá v krizi zprostředkovatele. "Irák pouze předává vzkazy (mezi USA a Íránem). Mediace je velké slovo. Co děláme je, že se snažíme rozptýlit napětí," uvedl irácký premiér na tiskové konferenci v Bagdádu s tím, že se Irák v krizi nestaví na žádnou stranu.

Íránský prezident Hasan Rúhání dnes odmítl možnost jednání s Washingtonem. Jeho slova zazněla poté, co americký prezident Donald Trump na twitteru napsal, že Írán se ozve "pokud a když bude připraven". "Dnes není vhodná situace na jednání a naší volbou je jen odpor," citovala Rúháního státní agentura IRNA.

V uplynulých týdnech se napětí mezi Íránem a Spojenými státy vyostřilo. Loni Američané odstoupili od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a zavedli proti Teheránu sankce, které se mimo jiné týkají energetického sektoru. EU se naopak snaží mezinárodní dohodu s Teheránem zachovat. Začátkem tohoto měsíce Spojené státy kvůli neupřesněné íránské hrozbě poslaly jako varování do oblasti Blízkého východu letadlovou loď USS Abraham Lincoln s doprovodnými plavidly a také bombardéry B-52. V neděli americký prezident Donald Trump na twitteru pohrozil Íránu zničením v případě, že se Teherán rozhodne bojovat.

Teherán tento měsíc oznámil, že přestane plnit část závazků z jaderné dohody a nebude omezovat produkci těžké vody a nízko obohaceného uranu. V pondělí Írán uvedl, že produkci nízko obohaceného uranu zčtyřnásobil.

Témata: Írán | Irák | USA | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Libanon eviduje rekordní denní nárůst případů covidu-19

11.08.2020 21:50 Libanon dnes hlásí rekordní nárůst případů nákazy koronavirem. Nemoc covid-19 se tam za uplynulý…

Bejrút si týden po ničivé explozi připomněl oběti minutou ticha

11.08.2020 20:59 Tisíce lidí dnes v Bejrútu držely minutu ticha za oběti exploze, která tam před týdnem připravila o…

UNICEF chystá v Libanonu očkování proti tetanu. Bez domova je 80 000 dětí

11.08.2020 17:48 UNICEF (Dětský fond OSN), který bezprostředně po explozích v Bejrútu pomohl přemístit 90 % léčiv a…

Reuters: O možném nebezpečí v Bejrútu věděl premiér i prezident

11.08.2020 14:17 Na špatně uskladněných 2750 tun dusičnanu amonného, který minulé úterý způsobil silnou explozi v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama