Írán vyhrožuje USA: Pošleme vaše lodě ke dnu

Írán dnes pohrozil útokem na americkou armádu raketami a tajnými zbraněmi. USA posilují své vojenské jednotky v oblasti Perského zálivu z důvodu neupřesněné hrozby ze strany Íránu.

Přidejte svůj názor 43 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Poradce íránského armádního velení generál Mortezá Korbání, kterého citovala agentura Mízán, dnes řekl, že Írán může americké válečné lodě "poslat ke dnu". "Amerika vysílá do regionu dvě válečné lodě. Pokud se dopustí i nejmenší hlouposti, pošleme ty lodě ke dnu i s jejich posádkami a letadly s pomocí dvou raket nebo nových tajných zbraní," řekl. Dodal, že věří, že "rozumní Američané a zkušení američtí velitelé" nedovolí americkým radikálům začít válku.

V pátek americký prezident Donald Trump oznámil, že USA posílají na Blízký východ 1500 dalších vojáků. Původně se hovořilo o posile až 10.000 mužů a žen.

Agentura Reuters připomněla názor západních odborníků na kapacitu íránské armády. Írán podle nich účinnost svých zbraní často přeceňuje, ale jeho raketový program, zejména balistické rakety dlouhé doletu, vyvolávají obavy.

Napětí mezi Íránem a USA roste kvůli sankcím, jež USA proti Íránu obnovily, když loni odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu. Nyní USA hovoří o hrozbě ze strany Íránu, která ale není jasně specifikovaná. USA kvůli ní poslaly do oblasti Blízkého východu letadlovou loď USS Abraham Lincoln s doprovodnými plavidly a také bombardéry B-52.

Panují obavy, že Írán může ohrozit provoz ropných tankerů v Perském zálivu, USA Íránu připisují nedávnou sabotáž čtyř těchto lodí, které byly poškozeny výbušninami nedaleko pobřeží Spojených arabských emirátů.

Loading...
Vstupte do diskuze (43)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko představilo model nové stíhačky TF-X

17.06.2019 22:19 Turecko představilo na aerosalonu u Paříže model nové stíhačky páté generace. Nese označení TF-X a…

Írán patrně roztrhá jadernou dohodu. Ultimátum běží. Co udělá EU?

17.06.2019 16:57 Írán odstoupí od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), pokud evropské mocnosti nezachrání…

Jaderná dohoda se hroutí. Írán je o krok blíž k atomové bombě, překročí…

17.06.2019 13:50 Aktualizováno Írán za deset dní překročí limit obohaceného uranu, jejž stanovuje mezinárodní dohoda o jaderném…

Mela v televizi: Střetli se kandidáti na starostu Istanbulu, moderátor…

17.06.2019 13:21 Dva kandidáti na istanbulského starostu se střetli v historickém televizním duelu, napsala dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama