Začne Evropa přijímat rodiny IS? Spojené státy k tomu daly podnět

K teroristické skupině Islámský stát (IS) v Sýrii a Iráku se přidalo mnoho občanů z cizích zemích. Ty nyní řeší, co s nimi po porážce organizace. Spojené státy se rozhodly repatriovat americkou rodinu ze syrského detenčního tábora. To by mohlo vyvinout tlak na další země, především v Evropě, aby braly zpět ženy a děti, které mají občanství daného státu, poukazuje britský list The Guardian.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

Čtyřčlenná rodina, která opustila detenční tábor al-Roj ležící na severovýchodě Sýrie, má mít americké občanství a být kambodžského původu. Děti měly být narozeny během vlády IS v Sýrii. Americké ministerstvo zahraničí nechtělo s ohledem na soukromí rodiny případ komentovat, přiznává však, že v detenčních táborech je vícero amerických občanů.

 „Víme o malém počtu amerických občanů, kteří se nacházejí v táborech na severovýchodě Sýrie. Kvůli komplikovanému konzulárního přístupu do zařízení je velmi obtížné jim pomoci,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí. „Budeme usilovat o ověření a vyřízení nároků všech občanů Spojených států, a to bez ohledu na to, odkud je vznesly. USA budou i nadále repatriovat své občany, tak jak jsme to dělali v minulosti,“ dodalo ministerstvo.

Na začátku roku přitom USA odmítly repatriovat známou agitátorku IS Hodu Kurhanovou z Alabamy, která do Sýrie odešla před čtyřmi lety. Právě její propaganda IS byla důvodem jejího odmítnutí. Muthanová se brání tím, že jí měli údajně vymýt  mozek.

Přesný počet amerických občanů v Sýrii není známý. Repatriace čtyř lidí ale představuje poměrně velké číslo. USA tím vytvořily precedens a nátlak na přijímání občanů v cizích zemí, poukazuje The Guardian. Washington opakovaně vyzýval ostatní státy, aby odebraly své občany z dvou ohromných detenčních center v Sýrii, kde má být shromážděno na 132 000 lidí.

Americký prezident Donald Trump v únoru požadoval po evropských zemích, aby si „vzali zpátky“ přes osm set bojovníků IS zadržených Američany v Sýrii. Vyhrožoval, že jinak by je musel propustit a tím jim umožnit průnik do Evropy. Evropské státy však na jeho reagovaly spíše zdrženlivě.

Více ochotné jsou přijmout ženy a děti bojovníků IS. K tomu je opakovaně vyzývá OSN. Podle Unicefu je momentálně v Sýrii téměř 29 000 dětí cizinců, přičemž  většině z nich je méně než dvanáct let. Přibližně 20 000 z nich pochází z Iráku, zbylých 9000 z dalších šedesáti zemí. Další tisícovka dětí zahraničních bojovníků se nachází v Iráku.

I v tomto případě však evropské země postupují opatrně. Obávají, že děti, z nichž mnohé patřila mezi tzv. „ lvíčata chalífátu“, jsou už infikovány islamistickou ideologií a mohly by tedy v budoucnu představovat bezpečnostní riziko. Totéž ještě v zvýšené míře platí pro ženy džihádistů, které by mohly uskutečňovat v jménu IS teroristické útoky.

V Británii vzbudil velkou pozornost případ devatenáctileté Shamimy Begumové, která se před čtyřmi lety přidala k IS a letos v únoru se chtěla vrátit do vlasti. Británie ji však odebrala občanství a odmítla jí přijmout.

Podobně i Finsko odmítá přijmout 11 finských občanek s 33 dětmi z tábora Al-Húl. Odůvodňuje to tím, že skupina je velmi zradikalizovaná. Finský ministr vnitra Kai Mykkänen nicméně připustil, že země hledá možnosti, jak repatriovat děti finských občanů.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U protestního místa v Bagdádu bylo zastřeleno šest lidí

06.12.2019 20:34 Ozbrojenci v iráckém hlavním městě Bagdádu dnes zastřelili nejméně šest lidí. Incident se odehrál v…

Íránská policie střílela demonstranty z vrtulníků. Nová videa šokovala OSN

06.12.2019 16:48 Íránské bezpečnostní složky při protivládních protestech minulý měsíc střílely na demonstranty z…

Genocida Arménů? Senát na nátlak Trumpa zablokoval rezoluci proti Turecku

06.12.2019 10:54 Republikáni v americkém Senátu ve čtvrtek zablokovali hlasování o rezoluci označující hromadné…

Nálože v autech zabily v Sýrii dva civilisty

05.12.2019 19:33 Turecké ministerstvo obrany oznámilo, že exploze nálože umístěné v automobilu dnes v Tureckem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama