Počet útoků na školy v Afghánistánu se loni ztrojnásobil, varuje UNICEF

Počet útoků na školy v Afghánistánu se v loňském roce téměř ztrojnásobil. V mnoha částech země je tak čím dál těžší zajistit dětem vzdělání. Podle agentury Reuters to dnes uvedl Dětský fond OSN (UNICEF).

Přidejte svůj názor

Afghanistán
doporučujeme

Zatímco v roce 2017 registroval UNICEF 68 útoků na školy na afghánském území, v roce 2018 bylo těchto útoků zaznamenáno 192. Podle Dětského fondu OSN může výrazný nárůst násilností souviset mimo jiné s tím, že některé ze školních budov byly při říjnových parlamentních volbách využity jako registrační a hlasovací centra.

Při jednom z nejhorších loňských útoků sebevražedný atentátník hlásící se k teroristické organizaci Islámský stát (IS) zabil v srpnu v šíitské čtvrti v Kábulu 35 studentů, kteří se připravovali na přijímací zkoušky na univerzitu.

Zhoršení bezpečnostní situace vedlo k tomu, že více než 1000 škol v Afghánistánu bylo loni uzavřeno kvůli hrozbám ze strany radikálního hnutí Tálibán a teroristické organizace Islámský stát (IS).

"Útoky na školy, zabíjení, zraňování a únosy učitelů a výhrůžky mířící na vzdělávací instituce ničí naděje a sny celé generace dětí," konstatovala výkonná ředitelka Dětského fondu OSN Henrietta Foreová.

Zhruba 3,7 milionu dětí, tedy téměř polovina dětí ve věku od sedmi do 17 let v Afghánistánu, školu nenavštěvuje, napsal Dětský fond OSN. Kromě špatné bezpečnostní situace je důvodem i vysoká míra chudoby v zemi a přetrvávající diskriminace dívek, především v konzervativních venkovských oblastech a na stále se rozšiřujících územích ovládaných hnutím Tálibán.

UNICEF uvedl, že nyní spolupracuje s afghánskou vládou a dalšími partnery na zajištění neformálního vzdělání, včetně domácí výuky, aby pomohl snížit riziko hrozící studentům na cestě do školy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pentagon chce zabránit vzkříšení IS. Vojáci USA se přesouvají ze Sýrie do…

20.10.2019 13:36 Aktualizováno Američtí vojáci, kteří se stáhnou ze Sýrie, odejdou do západního Iráku. Podle agentury AP to řekl…

Příměří se hroutí. Kurdové stříleli protitankovými zbraněmi na turecké…

20.10.2019 12:26 Aktualizováno Na syrsko-turecké hranici padl při střelbě syrských Kurdů turecký voják a další byl zraněn.…

V Libanonu vypukly protivládní demonstrace, část ministrů rezignovala

20.10.2019 11:51 Strana libanonských křesťanů kvůli několikadenním protivládním protestům odvolala své čtyři…

Merkelová a Putin jednali o Sýrii, řeč přišla i na ukrajinskou krizi

19.10.2019 19:24 Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová se v dnešním telefonátu shodli,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama