Počet útoků na školy v Afghánistánu se loni ztrojnásobil, varuje UNICEF

Počet útoků na školy v Afghánistánu se v loňském roce téměř ztrojnásobil. V mnoha částech země je tak čím dál těžší zajistit dětem vzdělání. Podle agentury Reuters to dnes uvedl Dětský fond OSN (UNICEF).

Afghanistán
doporučujeme

Zatímco v roce 2017 registroval UNICEF 68 útoků na školy na afghánském území, v roce 2018 bylo těchto útoků zaznamenáno 192. Podle Dětského fondu OSN může výrazný nárůst násilností souviset mimo jiné s tím, že některé ze školních budov byly při říjnových parlamentních volbách využity jako registrační a hlasovací centra.

Při jednom z nejhorších loňských útoků sebevražedný atentátník hlásící se k teroristické organizaci Islámský stát (IS) zabil v srpnu v šíitské čtvrti v Kábulu 35 studentů, kteří se připravovali na přijímací zkoušky na univerzitu.

Zhoršení bezpečnostní situace vedlo k tomu, že více než 1000 škol v Afghánistánu bylo loni uzavřeno kvůli hrozbám ze strany radikálního hnutí Tálibán a teroristické organizace Islámský stát (IS).

"Útoky na školy, zabíjení, zraňování a únosy učitelů a výhrůžky mířící na vzdělávací instituce ničí naděje a sny celé generace dětí," konstatovala výkonná ředitelka Dětského fondu OSN Henrietta Foreová.

Zhruba 3,7 milionu dětí, tedy téměř polovina dětí ve věku od sedmi do 17 let v Afghánistánu, školu nenavštěvuje, napsal Dětský fond OSN. Kromě špatné bezpečnostní situace je důvodem i vysoká míra chudoby v zemi a přetrvávající diskriminace dívek, především v konzervativních venkovských oblastech a na stále se rozšiřujících územích ovládaných hnutím Tálibán.

UNICEF uvedl, že nyní spolupracuje s afghánskou vládou a dalšími partnery na zajištění neformálního vzdělání, včetně domácí výuky, aby pomohl snížit riziko hrozící studentům na cestě do školy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

AP: Spojené státy kvůli Rusku vyslaly do Sýrie další posily

19.09.2020 20:54 Spojené státy vyslaly dalších téměř 100 vojáků a několik obrněných vozidel do východní Sýrie v…

S pompézními svatbami je konec. Epidemie utnula kontroverzní tradici v…

19.09.2020 14:15 Ve slavnostním účesu a nalíčení je Ayse Kelesová nádhernou nevěstou. Je ráda, že se jí podařilo…

Armáda našla v bejrútském přístavu 1,3 tuny zábavní pyrotechniky

19.09.2020 13:32 Libanonská armáda našla při prohledávání zničeného bejrútského přístavu 1,3 tuny zábavní…

Německo, Francie a Británie napsaly OSN. Nehodlají obnovit sankce proti…

19.09.2020 07:37 Německo, Francie a Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama