UNICEF bije na poplach: Při náletech v Sýrii zemřelo pět lidí, zřítila se na ně budova

Při pokračujících náletech v provincii Idlib na severozápadě Sýrie dnes v troskách zřícené budovy zahynulo pět civilistů, včetně dvou dětí. Informovala o tom agentura AP. Záchranáři z organizace Bílé přilby dokázali z trosek vyprostit 13letého chlapce, o život ale přišla jeho matka a dva sourozenci. Dětský fond OSN (UNICEF) varoval, že kvůli bojům mezi vládními vojsky a povstalci jsou v ohrožení životy desetitisíců dětí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Sýrie, ilustrační foto
doporučujeme

Videozáznam natočený záchranáři ukazuje, jak se pokoušejí ze zříceného domu ve městě Maarat Numán vyprostit bezvládné tělo 14letého chlapce, jehož otec zoufale pláče a volá jeho jméno. Mezitím se ale ze skuliny mezi betonovými bloky vynoří jeho mladší bratr, který neštěstí přežil.

Město Maarat Numán podle opozičních aktivistů bombardovalo syrské letectvo, které začalo s intenzivní leteckou ofenzivou v provincii Idlib už koncem dubna. Idlib je poslední provincií, kterou drží povstalecké oddíly a radikálové a nad níž vláda nemá kontrolu. Nálety si už vyžádaly více než tři stovky civilních obětí.

UNICEF uvedl, že za poslední měsíc při vládní ofenzivě zahynulo více než 130 dětí a terčem útoku se stalo i 30 nemocnic. Kvůli pokračujícím bojům jsou v přímém ohrožení života desetitisíce dětí, uvedl fond OSN.

Rusko, coby spojenec Damašku, a Turecko, které podporuje část opozice, loni uzavřely dohodu o demilitarizované zóně, která měla v této části Sýrie od sebe oddělit vládní jednotky a oddíly radikálů. Dohoda měla ušetřit Idlib vládní ofenzivy, kterou Damašek připravoval. Radikálové se ale odmítli z vyčleněného území stáhnout.

Boje pokračují navzdory upozornění OSN, že hrozí humanitární katastrofa. Oblast je domovem asi tří milionů lidí. Zhruba 270.000 lidí v provincii Idlib muselo od konce dubna opustit své domovy, uvedl tento týden Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová a Putin jednali o Sýrii, řeč přišla i na ukrajinskou krizi

19.10.2019 19:24 Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová se v dnešním telefonátu shodli,…

Do Evropy se dostanou další teroristé IS? Belgie má kontroverzní plán

19.10.2019 18:52 Aktualizováno Belgie se chystá využít příměří v Sýrii a evakuovat své občany podezřelé z terorismu z táborů na…

Příměří na severu Sýrie v troskách? Rozbijeme vám hlavy, hrozí Erdogan…

19.10.2019 15:31 Aktualizováno Turecko a syrští Kurdové se navzájem obvinili z nedodržování příměří na severu Sýrie. Bylo ujednáno…

V Iráku doutnají nové protesty, během pouti do Karbaly zněla protivládní…

19.10.2019 15:23 Tisíce poutníků dnes na výzvu šíitského duchovního Muktady Sadra provolávaly u příležitosti šíitské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama