Zemřel Semion Rosenfeld, poslední z vězňů v koncentračním táboře Sobibor

Ve věku 96 let dnes v Izraeli zemřel Semion Rosenfeld, poslední přeživší z nacistického vyhlazovacího tábora Sobibor. Informovala o tom agentura AFP. Nacisté v letech 1942 až 1943 v Sobiboru zavraždili na 250.000 lidí. Rosenfeld byl účastníkem povstání v Sobiboru a jak dnes řekl k jeho úmrtí ředitel Židovské agentury Isaak Herzog, stal se "hrdinou proti své vůli".

Přidejte svůj názor 1 komentář

židé
doporučujeme

Rosenfeld žil na konci života v domově důchodců zřízeném Židovskou agenturou. Narodil se na Ukrajině a byl ve skupině 50 přeživších ze Sobiboru. V tomto vyhlazovacím táboře na východě Polska zemřelo čtvrt milionu Židů deportovaných z Polska, Nizozemska, Protektorátu Čechy a Morava a ze Slovenska.

Rosenfeld v roce 1940 nastoupil do Rudé armády, následujícího roku ale padl do zajetí. Poslali ho do koncentračního tábora v Minsku a v roce 1943 do Sobiboru. Nacisté tábor zlikvidovali 17. října 1943 a pouhé tři dny předtím tam vypuklo povstání, nejznámější v historii koncentračních táborů. Vzbouřilo se tehdy 300 vězňů, kteří zabili 11 členů SS a také několik ukrajinských strážců. Nacisté 170 uprchlíků zajali a zastřelili.

Podle dokumentace památníku Jad vašem, který shromažďuje informace o holokaustu, 50 účastníků válku přežilo. Němci byli po vzpouře v šoku a okamžitě se rozhodli tábor i se zbytkem vězňů zlikvidovat. Rosenfeld přežil v lese s malou skupinou dalších. V roce 1944 se znovu připojil k Rudé armádě a byl v jednotce, která pomohla obsadit Berlín. Do Izraele se přestěhoval v roce 1990.

Srovnatelný s povstáním v Sobiboru je pouze útěk vězňů z dalšího vyhlazovacího tábora Treblinka v srpnu 1943. Ze sedmi set vězňů se tehdy zachránila asi desetina a i po tomto povstání Němci začali tábor likvidovat.

Sobibor nacisté zdemolovali, aby zahladili stopy po místě, kde vraždili kysličníkem uhelnatým z výfukových plynů nebo z tlakových lahví. Hlavním vyhlazovacím centrem se pak stal tábor v Osvětimi, kde byl k vraždění používán jedovatý plyn cyklon B.

Herzog nad zprávou o Rosenfeldově úmrtí vyjádřil smutek a vyslovil se k němu také premiér Benjamin Netanjahu. "Odešel Semion Rosenfeld, který přežil holokaust a byl posledním přeživším ze Sobiboru... Ať je požehnaná jeho památka," uvedl Netanjahu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Popravy a mučení dětí. Expert bije na poplach

19.06.2019 00:01 Ostudný přístup Saúdské Arábie k lidským právům se zhoršuje každým dnem, varuje Adam Coogle v…

Jak by vypadala válka Íránu s USA? Amerika nemá výhru jistou

18.06.2019 23:40 Aktualizováno Napětí mezi mezi USA a Íránem se stále stupňuje. USA oznámily, že do oblasti pošlou dalších 1 000…

OSN vyzvala Rusko a Turecko ke zklidnění bojů v Sýrii. Bojí se eskalace

18.06.2019 19:35 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval Rusko a Turecko, aby bez odkladu pracovaly na…

Íránské revoluční gardy varují: Naše rakety trefí i letadlovou loď

18.06.2019 19:24 Íránské rakety jsou schopny s vysokou přesností zasáhnout na moři letadlové lodě. Ve vysílání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama