Turecká armáda útočí v Iráku, napadla desítky kurdských radikálů

Turecké ministerstvo obrany dnes oznámilo, že v rámci operace, kterou armáda před 13 dny zahájila v sousedním Iráku, bylo již "neutralizováno" 43 kurdských ozbrojenců ze zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Termín "neutralizovat" armáda používá často v souvislosti se smrtí radikálů, nicméně může to znamenat rovněž "zranit či zajmout", poznamenala agentura Reuters.

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Operace, která probíhá na území, kde Irák hraničí s jihovýchodní částí Turecka, začala 27. května ostřelováním a nálety. Následně Turecko zapojilo i komanda, která dostala pokyn "neutralizovat teroristy a zničit jejich skrýše".

"V rámci operace, která úspěšně pokračuje již 13 dní v oblasti Hakurk na severu Iráku, bylo neutralizováno 43 teroristů z PKK," uvedlo turecké ministerstvo ve svém prohlášení. Jak dodalo, zničeno bylo rovněž 53 min a výbušných zařízení i 74 jeskyní a úkrytů používaných radikály ze Strany kurdských pracujících. Vojáci také zabavili zbraně a munici patřící radikálům. Podle ministra obrany bude operace v oblasti pokračovat do té doby, než "bude neutralizován poslední terorista".

Ankara řadí tureckou Stranu kurdských pracujících (PKK) stejně jako například milice syrských Kurdů, které ale mají podporu Spojených států, k teroristickým organizacím. Turecko si nepřeje, aby Kurdové působili v blízkosti turecké hranice a v minulosti turecká armáda v severním Iráku opakovaně bombardovala údajné skrýše kurdských separatistů.

PKK, která od roku 1984 bojuje za autonomní Kurdistán a za práva Kurdů v Turecku i v dalších Kurdy obývaných oblastech, za teroristickou skupinu kromě Turecka považují také Spojené státy a Evropská unie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež František je velmi roztrpčen přeměnou chrámu Hagia Sofia na mešitu

12.07.2020 13:49 Papež František dnes nepřímo vyjádřil velké roztrpčení nad přeměnou istanbulského chrámu Boží…

Sestřelení ukrajinského boeingu: Klíčovou příčinou bylo špatné seřízení…

12.07.2020 13:34 Lidská chyba, konkrétně špatné seřízení vojenského radaru, je klíčovým prvkem příčiny dramatické…

U Jemenu pluje opuštěný tanker. Hrozí ekologická katastrofa, varuje mluvčí…

12.07.2020 11:06 Tankeru opuštěnému u pobřeží Jemenu s nákladem 1,1 milionu barelů ropy hrozí každou chvíli…

Rada bezpečnosti OSN nakonec schválila pomoc Sýrii, Rusko si prosadilo…

12.07.2020 07:53 Rada bezpečnosti OSN v sobotu schválila prodloužení přeshraniční humanitární pomoci Sýrii přes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy