Palestinci kritizují vyjádření velvyslance USA schvalující okupaci Západního břehu Jordánu

Vyjádření amerického velvyslance v Izraeli, který uvedl, že židovský stát má právo ponechat si alespoň část okupovaného Západního břehu Jordánu, má za cíl pomoci Izraeli v obsazení Západního břehu. Prohlásil to dnes palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí. Slova velvyslance Davida Friedmana ještě zvýšila nedůvěru Palestinců v administrativu prezidenta Donalda Trumpa, poznamenala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Palestina
doporučujeme

"Za určitých okolností se domnívám, že má Izrael právo ponechat si část, nikoli celý, Západní břeh," uvedl Friedman v rozhovoru s americkým deníkem The New York Times. Rozhovor byl zveřejněn asi dva měsíce poté, co se v podobném duchu vyjádřil i izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Těsně před dubnovými volbami uvedl, že jestliže se stane opět ministerským předsedou, začne rozšiřovat izraelskou svrchovanost na okupovaném Západním břehu Jordánu. Vůdce opozice Benny Ganc ho tehdy zkritizoval a vyjádření označil za nezodpovědnou snahu získat hlasy voličů.

"Vypadá to, že se Friedman svým vyjádřením snažil pomoci Netanjahuovi, aby měl odvahu své rozhodnutí učinit," prohlásil šéf palestinské diplomacie během své návštěvy Varšavy. "To je opravdu něco, kvůli čemu musí mezinárodní společenství povstat a reagovat na to," dodal.

Palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát v reakci na interview s Friedmanem již dříve na twitteru napsal: "Jejich vizí je anexe již okupovaného území, což je podle mezinárodního práva válečný zločin." Palestinské velení s Trumpovou administrativou odmítá jednat od té doby, co americký prezident v prosinci 2017 uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele a loni v květnu tam z Tel Avivu nechal přesunout americkou ambasádu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K Emirátům připluly poškozené tankery. Jakou zbraní se útočilo? Nové…

16.06.2019 20:10 Aktualizováno Norský a japonský tanker, které byly poškozeny výbuchy ve čtvrtek v Ománském zálivu, jsou u pobřeží…

Netanjahu otevřel novou židovskou osadu, dostala jméno po Trumpovi

16.06.2019 18:34 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes na okupovaných Golanských výšinách slavnostně otevřel…

Írán vydá "velmi důležitou informaci". Konec jaderné dohody z roku 2015?

16.06.2019 13:24 Írán v pondělí zveřejní detaily ke svému odstoupení od části závazků z mezinárodní smlouvy o…

Netanjahuova manželka uzavřela dohodu v korupční kauze, dostane mírnější…

16.06.2019 12:58 Manželka izraelského premiéra Sara Netanjahuová dnes u soudu podepsala dohodu v právní kauze, v níž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama