Šinzó Abe přiletěl do Íránu. Studenti se mu vysmáli, obrázek v novinách vyvolal rozruch

Konzervativní íránský list dnes před návštěvou japonského premiéra na přední straně otiskl obrázek výbuchu atomové bomby v narážce na blízké americko-japonské vztahy. Šinzó Abe dnes zahájí dvoudenní návštěvu Íránu. Jde o první cestu předsedy japonské vlády do této země za čtyři desetiletí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Japonský předseda vlády Šinzó Abe a jeho žena Akie Abe
doporučujeme

Deník Farhíchtegán (Vzdělaní) obrázek opatřil titulkem: "Jak můžete věřit válečnému zločinci, pane Abe?". Nápis byl v perštině i angličtině. Obrázek patrně odkazoval na svržení amerických jaderných bomb na japonská města Hirošima a Nagasaki v srpnu 1945.

Vzápětí se stejná přední strana objevila i v řadě dalších íránských konzervativních listů.

Íránská agentura Fars přinesla informaci, že k teheránskému mezinárodnímu letišti přišly desítky konzervativních studentů, aby protestovaly proti ohlášenému účelu Abeho cesty. Premiér se nabídl jako prostředník k uklidnění napětí mezi USA a Íránem.

Studenti přinesli transparenty s nápisy ve fársí a japonštině a s výsměchem vůči japonskému politikovi, který chce vystupovat jako zástupce USA. "Je zbytečné se snažit o zprostředkování jednání mezi USA a Íránem. Je-li to smysl této cesty, pak bude neúspěšná," citovala Fars demonstranty.

Dnes má Abe jednat s prezidentem Hasanem Rúháním, ve čtvrtek dopoledne ho přijme duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Zatímco Rúhání dává najevo, že by proti jednání s USA nebyl za určitých okolností, Chameneí to vylučuje.

Írán a Spojené státy přerušily diplomatické styky krátce po revoluci, když íránští militantní studenti zaútočili na americkou ambasádu v Teheránu a zadrželi na 444 dní jako rukojmí 52 Američanů. Někdejší budova americké ambasády v Teheránu nyní slouží jako muzeum. Zatímco někteří expozici označují za odstrašující příklad íránské protiamerické a antisemitské propagandy, podle jiných muzeum dokládá pravou tvář americké demokracie.

Americko-íránské vztahy se ještě více vyostřily v uplynulém roce. Americký prezident Donald Trump loni oznámil, že USA odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a vzápětí Washington zavedl proti Íránu nové sankce.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mešita Al-Aksá otevřela brány. Třetí nejposvátnější místo islámu bylo…

31.05.2020 08:31 Jeruzalémská mešita Al-Aksá, která je třetím nejposvátnějším místem islámu, se dnes znovu otevřela…

Svržení íránského režimu je jediná možnost, tvrdí američtí analytici

31.05.2020 00:01 NÁZOR - Změna íránského režimu je jedním z největších tabu americké zahraniční politiky, konstatují…

Izraelští policisté omylem zastřelili neozbrojeného Palestince

30.05.2020 11:03 Izraelští policisté dnes u Starého města v Jeruzalémě zastřelili neozbrojeného Palestince.…

Napětí ve východním Středomoří roste, Turecko chce začít s ropnými vrty

30.05.2020 08:54 Turecko by na základě dohody s Libyí mohlo v horizontu tří nebo čtyř měsíců začít zkoumat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy