Šinzó Abe přiletěl do Íránu. Studenti se mu vysmáli, obrázek v novinách vyvolal rozruch

Konzervativní íránský list dnes před návštěvou japonského premiéra na přední straně otiskl obrázek výbuchu atomové bomby v narážce na blízké americko-japonské vztahy. Šinzó Abe dnes zahájí dvoudenní návštěvu Íránu. Jde o první cestu předsedy japonské vlády do této země za čtyři desetiletí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Japonský předseda vlády Šinzó Abe a jeho žena Akie Abe
doporučujeme

Deník Farhíchtegán (Vzdělaní) obrázek opatřil titulkem: "Jak můžete věřit válečnému zločinci, pane Abe?". Nápis byl v perštině i angličtině. Obrázek patrně odkazoval na svržení amerických jaderných bomb na japonská města Hirošima a Nagasaki v srpnu 1945.

Vzápětí se stejná přední strana objevila i v řadě dalších íránských konzervativních listů.

Íránská agentura Fars přinesla informaci, že k teheránskému mezinárodnímu letišti přišly desítky konzervativních studentů, aby protestovaly proti ohlášenému účelu Abeho cesty. Premiér se nabídl jako prostředník k uklidnění napětí mezi USA a Íránem.

Studenti přinesli transparenty s nápisy ve fársí a japonštině a s výsměchem vůči japonskému politikovi, který chce vystupovat jako zástupce USA. "Je zbytečné se snažit o zprostředkování jednání mezi USA a Íránem. Je-li to smysl této cesty, pak bude neúspěšná," citovala Fars demonstranty.

Dnes má Abe jednat s prezidentem Hasanem Rúháním, ve čtvrtek dopoledne ho přijme duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Zatímco Rúhání dává najevo, že by proti jednání s USA nebyl za určitých okolností, Chameneí to vylučuje.

Írán a Spojené státy přerušily diplomatické styky krátce po revoluci, když íránští militantní studenti zaútočili na americkou ambasádu v Teheránu a zadrželi na 444 dní jako rukojmí 52 Američanů. Někdejší budova americké ambasády v Teheránu nyní slouží jako muzeum. Zatímco někteří expozici označují za odstrašující příklad íránské protiamerické a antisemitské propagandy, podle jiných muzeum dokládá pravou tvář americké demokracie.

Americko-íránské vztahy se ještě více vyostřily v uplynulém roce. Americký prezident Donald Trump loni oznámil, že USA odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a vzápětí Washington zavedl proti Íránu nové sankce.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

33 milionů útoků. USA rozjely kyberválku s Íránem

24.06.2019 08:12 Kybernetické útoky Spojených států na Írán nejsou úspěšné. Na twitteru to dnes podle agentury…

Proč Trump odvolal útok na Írán? Zaznělo varování před "nebezpečným…

24.06.2019 00:01 Americký prezident Donald Trump byl opakovaně varován, že jeho agresivní politika vojenské eskalace…

Rozpoutá Trump třetí světovou válku? Národy půjdou proti USA, varuje…

23.06.2019 22:11 Aktualizováno Mezi USA a Íránem v současnosti existuje značné napětí. Podle malajského premiéra Matathira…

USA zaútočily na Írán: Útok zasáhl íránský zbrojní systém

23.06.2019 22:10 Aktualizováno Spojení státy ve čtvrtek v reakci na sestřelení svého dronu Íránem v Hormuzském průlivu podnikly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama