Izrael a Hamás se navzájem ostřelovaly, palestinští rybáři jsou bez vody

Izraelská armáda dnes ostřelovala cíle radikálního hnutí Hamás v palestinském Pásmu Gazy, reagovala tak na noční vypálení rakety z Pásma Gazy na Izrael, kterou ale ještě před dopadem zachytil izraelský systém protivzdušné obrany Iron Dome. Informovala o tom agentura Reuters. Jde o první větší ostřelování na hranici Pásma Gazy s Izraelem od začátku května, kdy strany neoficiálně uzavřely příměří. Večer pak dopadla další raketa na prázdný dům v izraelském městě Sderot. Způsobila pouze materiální škody.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Izraelské rakety zasáhly "podzemní teroristickou infrastrukturu" základny Hamásu na jihu Gazy, uvedla dnes izraelská armáda. Podle Reuters nejsou zprávy o mrtvých ani zraněných.

Raketu z Pásma Gazy vypálili palestinští radikálové v noci na dnešek poté, co ve středu izraelská armáda uzavřela pobřežní vody u Pásma Gazy palestinským rybářům. Tímto krokem reagoval Izrael na vypouštění zápalných balonů z Pásma Gazy na izraelské území v posledních dnech.

Večer byla z Pásma Gazy vypuštěna další raketa na město Sderot. Policie oznámila, že tento útok způsobil materiální škody. Člen izraelského bezpečnostního kabinetu Joav Gallan řekl televizi, že čeká novou vojenskou kampaň proti Pásmu. "Rozhodneme o načasování a o podmínkách," sdělil.

Na hranicích Pásma Gazy už přes rok Palestinci pořádají protesty proti blokádě, kterou vůči Pásmu Izrael zavedl v roce 2007 po ovládnutí oblasti Hamásem a která tam spolu s boji způsobila humanitární krizi. Palestinci požadují také právo na návrat na historická území svých předků, kde je nyní Stát Izrael. Mnozí Palestinci při protestech házejí na izraelské vojáky kameny a zápalné lahve a vojáci reagují střelbou ostrými náboji. Při protestech zemřelo 200 Palestinců a dva izraelští vojáci.

Začátkem května uzavřely izraelská armáda a Hamás po dvou dnech intenzivního ostřelování neoficiální příměří, které podle izraelské televize zahrnovalo závazek Hamásu zastavit násilí na hranicích, včetně ukončení posílání zápalných balonů a udržování 300metrové nárazníkové zóny od hranic. Izrael zato slíbil mimo jiné rozšířit oblast rybaření pro Palestince a částečně pustit do Pásma humanitární pomoc, napsal dnes deník The Times of Israel.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo bombarduje nemocnice a zabíjí civilisty? Syřan promluvil

18.06.2019 00:01 Rašíd Ahmad je farmaceut pocházející z Kurnazu, malé vesnice v syrské provincii Hamá, který před…

Turecko představilo model nové stíhačky TF-X

17.06.2019 22:19 Turecko představilo na aerosalonu u Paříže model nové stíhačky páté generace. Nese označení TF-X a…

Írán patrně roztrhá jadernou dohodu. Ultimátum běží. Co udělá EU?

17.06.2019 16:57 Írán odstoupí od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), pokud evropské mocnosti nezachrání…

Jaderná dohoda se hroutí. Írán je o krok blíž k atomové bombě, překročí…

17.06.2019 13:50 Aktualizováno Írán za deset dní překročí limit obohaceného uranu, jejž stanovuje mezinárodní dohoda o jaderném…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama