Zmizí starobylé město pod vodou? Turecko zatím odložilo napouštění kontroverzní přehrady

Turecké úřady odložily napouštění kontroverzní přehrady Ilisu na jihovýchodě země, která zaplaví více než 10.000 let staré městečko Hasankeyf. Informoval o tom deník Cumhuriyet s tím, že napouštění mělo začít 10. června. Podle místních úřadů jsou důvodem odkladu asi o měsíc silné deště. Ekologičtí aktivisté, kteří se v posledních několika letech snažili výstavbě přehrady zabránit, zahájili kampaň na sociálních sítích nazvanou Ještě není pozdě pro Hasankeyf.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Turecko, ilustrační foto
doporučujeme

Ve středu se také konal v Hasankeyf další protest proti přehradě, při němž byly podle opozičního tureckého serveru Ahval zadrženy tři desítky lidí. Policie proti demonstrantům použila slzný plyn. Protest zorganizovala opoziční prokurdská Lidová demokratická strana (HDP), většinu z asi 6000 obyvatel oblasti kolem Hasankeyfu totiž tvoří Kurdové.

Přehrada Ilisu na řece Tigris se začala stavět v roce 2006. Její stavba se ale zpozdila i kvůli tomu, že se z projektu v roce 2009 stáhli švýcarští, rakouští a němečtí investoři právě kvůli nedostatečným zárukám ohledně ochrany životního prostředí i kulturního dědictví. Městečko Hasankeyf je od roku 1981 přírodní rezervací a občanské iniciativy léta marně naléhají na úřady, aby zažádaly o zapsání na seznam památek UNESCO.

Turecká vláda projekt hájí s tím, že přinese na 10.000 pracovních míst, přispěje k rozvoji tamního zemědělství a podpoří cestovní ruch. Kritici ale namítají, že turistiku v oblasti projekt naopak zruinuje, když se zaplaví četné památky. Pod vodou se totiž ocitnou i archeologická naleziště, která ještě ani nebyla důkladně prozkoumána. V Hasankeyfu tak zmizí zdobené mešity, islámské hroby či jeskynní svatyně.

Některé památky ale přežijí díky asi dvoukilometrovému přesunu na místo, kde má vzniknout "archeologický park". Ten se má podle očekávání úřadů stát turistickou atrakcí. Už před dvěma lety bylo například při rozsáhlé operaci přemístěno mauzoleum Zeynela Beye, postavené v 15. století.

Ekologové kritizují projekt přehrady Ilisu i proto, že se tak změní biodiverzita v regionu a vymizí některé druhy flory a fauny. V ohrožení tak podle nich bude například eufratská želva či čejka černoprsá.

Aktivisté bojující proti přehradě Ilisu se snažili výstavbu zastavit soudně, turecké soudy, včetně ústavního, ale jejich stížnosti zamítly. Výstavbu kritizoval i sousední Irák, jehož úřady se obávají o vliv přehrady na tok řeky Tigris.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Popravy a mučení dětí. Expert bije na poplach

19.06.2019 00:01 Ostudný přístup Saúdské Arábie k lidským právům se zhoršuje každým dnem, varuje Adam Coogle v…

Jak by vypadala válka Íránu s USA? Amerika nemá výhru jistou

18.06.2019 23:40 Aktualizováno Napětí mezi mezi USA a Íránem se stále stupňuje. USA oznámily, že do oblasti pošlou dalších 1 000…

OSN vyzvala Rusko a Turecko ke zklidnění bojů v Sýrii. Bojí se eskalace

18.06.2019 19:35 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval Rusko a Turecko, aby bez odkladu pracovaly na…

Íránské revoluční gardy varují: Naše rakety trefí i letadlovou loď

18.06.2019 19:24 Íránské rakety jsou schopny s vysokou přesností zasáhnout na moři letadlové lodě. Ve vysílání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama