Šinzó Abe jednal s ajatolláhem. Írán slíbil, že nevyrobí jaderné zbraně

Írán podle nejvyššího íránského duchovního ajatolláha Alího Chameneího vůbec nemá v úmyslu vyrobit nebo použít jaderné zbraně. Po setkání s Chameneím to dnes řekl japonský premiér Šinzó Abe. Chameneí Abemu sdělil, že Írán nezopakuje hořkou zkušenost vyjednávání s USA a doplnil, že prezidentovi Donaldu Trumpovi žádný vzkaz posílat nebude, a to ani po japonském premiérovi, píše agentura Reuters. Abe přijel do Íránu ve středu jako první japonský premiér v úřadu od íránské islámské revoluce z roku 1979.

Přidejte svůj názor

Šinzó Abe, japonský politik a předseda vlády.
doporučujeme

"Nejvyšší duchovní Chameneí řekl, že tato země nevyrobí a neměla by vyrobit, držet či použít jaderné zbraně a že nemá žádný takový záměr," řekl Abe novinářům v Teheránu po setkání s Chameneím.

Abe, který do Íránu podle agentury Reuters přijel se vzkazem od Trumpa, ve středu po setkání s íránským prezidentem Hasanem Rúháním varoval před propuknutím nechtěného konfliktu v souvislosti s eskalací napětí mezi Spojenými státy a Íránem. Podle íránských státních médií Chameneí dnes při jednání s Abem řekl: "Trump pro mne není hoden jakékoliv výměny vzkazů a nemám pro něj žádnou odpověď, ani teď, ani v budoucnosti". Chameneí podle íránského tisku také uvedl, že Trump lhal, když tvrdil, že neusiluje o změnu režimu v Iránu.

Japonský vládní mluvčí podle agentury AP zřejmě v reakci na očekávaný neúspěch Abeho v roli prostředníka mezi Teheránem a Washingtonem řekl, že premiérova cesta má pomoci zmírnit napětí na Blízkém východě a jejím cílem není dělat zprostředkovatele mezi USA a Íránem.

Americko-íránské vztahy se ještě více vyostřily v uplynulém roce. Trump loni oznámil, že USA odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a vzápětí zavedl proti Íránu nové sankce.

Minulý měsíc Washington neobnovil výjimky z amerických sankcí na obchodování s íránskou ropou osmi zemím, včetně Japonska. Smyslem výjimek bylo těmto státům umožnit, aby se připravily na výpadek dovozu íránské ropy, a omezit dopady na světový trh. Japonsko nyní íránskou ropu z obav z amerických sankcí nekupuje, píše Reuters.

Írán tento měsíc podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) splnil své hrozby a zvýšil produkci nízko obohaceného uranu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Popravy a mučení dětí. Expert bije na poplach

19.06.2019 00:01 Ostudný přístup Saúdské Arábie k lidským právům se zhoršuje každým dnem, varuje Adam Coogle v…

Jak by vypadala válka Íránu s USA? Amerika nemá výhru jistou

18.06.2019 23:40 Aktualizováno Napětí mezi mezi USA a Íránem se stále stupňuje. USA oznámily, že do oblasti pošlou dalších 1 000…

OSN vyzvala Rusko a Turecko ke zklidnění bojů v Sýrii. Bojí se eskalace

18.06.2019 19:35 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval Rusko a Turecko, aby bez odkladu pracovaly na…

Íránské revoluční gardy varují: Naše rakety trefí i letadlovou loď

18.06.2019 19:24 Íránské rakety jsou schopny s vysokou přesností zasáhnout na moři letadlové lodě. Ve vysílání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama