Noční klub pro muslimy? V konzervativní Saúdské Arábii vypukl skandál

Saúdskoarabské úřady vyšetřují noční klub White, který se těší popularitě ve městech na Blízkém východě a jehož pobočka má měsíc, až do 18. července, fungovat i saúdskoarabské Džiddě. Na čtvrteční zahájení byla pozvána americká showbyznysová hvězda Ne-Yo a pořadatelé podle tiskové agentury AP ujistili, že s ohledem na místní tradici nebudou nabízet alkohol. Stanice Al-Džazíra ale uvedla, že saúdskoarabská agentura pro pořádání zábavních akcí (GEA) k provozování podniku nevydala povolení.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Kluby White jsou oblíbené v Dubaji i v Bejrútu, tedy ve městech známých nočním životem a pořádáním večírků. Podle AP to ale není případ Saúdské Arábie, vyznávající přísnou formu islámu a spravující nejposvátnější místa této víry.

Pobočka White má v Džiddě fungovat v rámci městského festivalu zaměřeného na podporu cestovního ruchu. Toto rudomořské město je považováno za liberálnější než třeba Rijád, kde restaurace i kavárny přísně oddělují svobodné klienty podle pohlaví.

Podle Sergeho Trada z tiskového oddělení podniku pro klubové hosty platí, že mají přijít přiměřeně společensky oblečeni, nebude se tedy vyžadovat, aby se ženy dostavily v tradičních abájích, se zakrytými vlasy nebo obličejem. V nabídce bude šíša, neboli vodní dýmka.

Vstupné v přepočtu mezi 1800 až 5700 korunami může být podle AP pro některé Saúdské Araby příliš, protože průměrný plat v zemi se pohybuje kolem 2600 dolarů (59.000 korun). V souladu s místními předpisy se podnik prezentuje ne jako noční klub, ale jako kavárna, společenská místnost nebo místo nabízející představení.

Uživatelé sociálních sítí ale mezi sebou o novince hovoří jako o diskotéce v Džiddě. Trad uvedl, že nový klubový účet na instagramu za jediný den získal 11.000 příznivců, ale musel být rychle zavřen kvůli negativním reakcím.

GEA na svém twitterovém účtu oznámila, že začala vyšetřovat původ videí, jež kolují na sociálních sítích a jež byla pořízena údajně z klubu. V prohlášení agentury stojí, že akce je porušením legální procedury a GEA ji nepovolila. Dále se v dokumentu uvádí, že agentura dala souhlas k jinému druhu zábavy a že "smluvní strana neoprávněně tuto licenci rozšířila (na klub) a dopustila se závažného a nepřijatelného přestupku".

Podle AP se Saúdská Arábie začíná otevírat západní kultuře, v minulých měsících tam vystoupila například Mariah Careyová, Enrique Iglesias, Sean Paul a další umělci.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán přiznal 16 obětí koronaviru, nemocný je i náměstek ministra

25.02.2020 18:15 Aktualizováno Írán dnes ohlásil další tři úmrtí na nový koronavirus. V zemi od minulého týdne zemřelo podle…

Zemřel egyptský exprezident Husní Mubarak, bylo mu 91 let

25.02.2020 15:56 Aktualizováno Zemřel bývalý egyptský prezident Husní Mubarak. Bylo mu 91 let a v čele země stál jako její čtvrtý…

Izraelský premiér Netanjahu slíbil další byty pro osadníky

25.02.2020 14:40 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu týden před parlamentními volbami slíbil, že povolí výstavu…

Izrael udeřil proti Islámskému džihádu v Sýrii a Pásmu Gazy

24.02.2020 21:40 Aktualizováno Izrael v noci na dnešek podnikl nálety proti radikální palestinské skupině Islámský džihád v Sýrii…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama