Perský záliv se řítí do války? Útok na tankery cloumá světem. Ozvaly se Emiráty, Čína a EU

Čínské ministerstvo zahraničí dnes v reakci na čtvrteční útoky na dva tankery v Ománském zálivu uvedlo, že nikdo nechce, aby v regionu propukla válka, a vyzvalo strany konfliktu k dialogu. Ministr zahraničí Spojených arabských emirátů mezitím zpochybnil důvěryhodnost šéfa íránské diplomacie. Informovala dnes agentura Reuters.

Japonský tanker zasáhly podle posádky "dva letící předměty"
doporučujeme

V blízkosti strategicky významného Hormuzského průlivu se ve čtvrtek norský a japonský tanker zřejmě staly terčem útoku. Posádka obou plavidel byla zachráněna. Spojené státy z útoku obvinily Írán, podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea o tom svědčí způsob provedení a použité zbraně. Teherán odmítl, že by za incidentem, jehož okolnosti jsou stále nejasné, stál on.

"Nikdo nechce válku v Perském zálivu. To není v ničím zájmu," uvedl dnes na tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Vyjádřil také naději, že spor bude vyřešen prostřednictvím dialogu, nikoliv eskalací konfliktu.

Čínská diplomacie předtím citovala čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který podle ní dnes na okraj summitu v Kyrgyzstánu svému íránskému protějšku Hasanu Rúhánímu řekl, že Čína bude prosazovat rozvoj vztahů s Íránem bez ohledu na změnu mezinárodní situace. "Čína vždy pohlížela na čínsko-íránské vztahy ze strategického a dlouhodobé perspektivy," uvedl Si. O čtvrtečním incidentu se ale prezident podle Reuters nezmínil.

Čína a Írán k sobě mají blízko v oblasti energetiky a Peking proto nesouhlasí s americkými sankcemi, jejichž cílem je zabránit obchodování s íránskou ropou. Čína se ale musí chovat obezřetně, jelikož udržuje vztahy i s dalším blízkovýchodním ropným gigantem Saúdskou Arábií, rivalem Íránu.

Ministr pro zahraniční záležitosti Spojených arabských emirátů Anvar Karkáš dnes kritizoval výroky íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa o protiíránské kampani a "sabotážní diplomacii", které adresoval nejen USA a Izraeli, ale také Saúdské Arábii a SAE. "Zabránit eskalaci za současné situace vyžaduje moudré kroky, a ne plané sliby," uvedl Karkáš na adresu Zarífa.

Americká armáda dnes zveřejnila letecké záběry, které podle ní dokazují, že za útoky na tankery stál Írán. Na videu je podle USA vidět, jak íránské revoluční gardy odstraňují z boku japonské lodi nevybuchlou minu připevněnou magnetem, která by podle Washingtonu mohla přinést důkaz proti Teheránu. USA uvedly, že Írán již v minulosti minové útoky na tankery provedl. Podle společnosti, která japonský tanker vlastní, ale škody způsobily "dva letící předměty".

"Shromažďujeme další informace a situaci vyhodnocujeme," řekla mluvčí šéfky diplomacie EU Federiky Mogheriniové. "Opakovaně jsme uváděli, že region se musí vyvarovat dalšímu vyhrocování situace, další destabilizace a dalšímu napětí, proto vyzýváme k maximální zdrženlivosti a k vyvarování se provokacím," dodala.

Německo je událostmi v Ománském zálivu hluboce znepokojeno. Mluvčí kancléřky Angely Merkelové Ulrike Demmerová prohlásila, že Berlín prozatím nemá informace, kdo za útoky stál. Dodala, že je nutné zabránit dalšímu roztáčení eskalační spirály. "Nyní je důležité pokračovat v podrobném objasnění pozadí incidentů," řekla Demmerová s tím, že Německo je v této věci v kontaktu se všemi svými partnery.

Spojené státy z útoku obvinily Írán, který to ale odmítl. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt rovněž vidí za akcí íránskou stopu a v rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC dnes prohlásil, že není důvod nevěřit americkému hodnocení.

"Provedeme vlastní nezávislé vyhodnocení, máme k tomu vlastní postupy. Nemáme ale důvod nevěřit americkému hodnocení a naším instinktem je tomu věřit, protože (Američané) jsou našimi nejbližšími spojenci," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Izraeli se kvůli epidemii zvažuje karanténa některých měst

08.07.2020 21:16 Izraelský ministr obrany a klíčový koaliční partner Benny Ganc musel kvůli kontaktu s člověkem…

Afghánistán nepropustí bezmála 600 tálibánských bojovníků

08.07.2020 19:00 Afghánistán nepropustí bezmála 600 vězněných tálibánských bojovníků, kteří jsou podle tamních úřadů…

Spolupráce na Blízkém východě. Írán pomůže Sýrii zlepšit protivzdušnou…

08.07.2020 16:40 Írán a Sýrie se dohodly na vojenské a obranné spolupráci. Podle smlouvy, kterou dnes podepsali…

V Íránu už zemřelo s novým koronavirem více než 12.000 lidí

08.07.2020 13:27 Počet lidí, kteří v Íránu zemřeli s novým typem koronaviru, dnes překročil 12.000. Země totiž za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy