Írán vydá "velmi důležitou informaci". Konec jaderné dohody z roku 2015?

Írán v pondělí zveřejní detaily ke svému odstoupení od části závazků z mezinárodní smlouvy o jaderném programu z roku 2015. Oznámila to dnes íránská agentura Tasním, podle níž záměry Íránu vysvětlí na briefingu Íránská organizace pro atomovou energii.

Přidejte svůj názor

Hasan Rúhání, íránský prezident
doporučujeme

Tasním napsala, že agentura vydá "velmi důležitou informaci", která se bude týkat "zvýšení zásob obohaceného uranu" a přípravných opatření pro druhou fázi vypovězení závazků.

Briefing se má konat v Aráku, kde má Írán těžkovodní reaktor, a očekává se, že se ho zúčastní až 70 novinářů.

Írán podepsal v roce 2015 s velmocemi dohodu, která ho zavazuje omezit jaderný program výměnou za zrušení mezinárodních sankcí. Smlouva má dočasnou platnost a jejím smyslem bylo zpomalit jaderný vývoj v Íránu, který byl podezírán z toho, že usiluje o jadernou zbraň. Teherán to vždy popíral.

Loni od dohody odstoupily USA, podle nichž smlouva není účinná. Washington pak obnovil protiíránské sankce, které závažným způsobem dopadají na íránskou ekonomiku. Ostatní signatáři chtějí smlouvu udržet při životě, ale zatím nedokázali zajistit kompenzaci za americké sankce.

V květnu Írán oznámil, že přestal plnit některé závazky dohody - nebude omezovat produkci těžké vody a nízko obohaceného uranu. Podle dohody si Írán může ponechávat zásobu nejvíce 130 tun těžké vody a 300 kilogramů nízko obohaceného uranu, přičemž v minulosti měl Teherán této látky 10.000 kilogramů. Obohacovat nemá na víc než 3,67 procenta.

V květnu dal Teherán zbývajícím signatářům dohody, tedy Francii, Británii, Německu, Číně a Rusku, 60 dní na to, aby splnili své sliby o pomoci Íránu v období amerických sankcí.

Íránští představitelé tvrdí, že Írán nebude vyrábět jaderné zbraně, zároveň ale upozorňují na to, že nemá smysl se dohodou řídit, jestliže své závazky neplní protistrana.

"Je zřejmé, že Írán nemůže tuto (jadernou) dohodu dodržovat jednostranně," prohlásil v sobotu prezident Hasan Rúhání.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Twitter zrušil tisíce podezřelých účtů, zablokován je i poradce saúdského…

20.09.2019 13:32 Twitter zrušil 4258 účtů ze Spojených arabských emirátů, které prostřednictvím falešných jmen…

Írán hrozí otevřenou válkou

19.09.2019 18:24 Aktualizováno Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes uvedl, že jeho americký protějšek Mike Pompeo…

Kdo bude izraelským premiérem? Situace po volbách je stále zamotanější

19.09.2019 16:53 Aktualizováno Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes po úterních předčasných parlamentních volbách vyzval…

Volby v Izraeli rozhodnou vojáci? Nervozita roste, Netanjahu zatím ztrácí

19.09.2019 10:13 Po sečtení téměř 95 procent hlasů odevzdaných v úterních izraelských předčasných volbách…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama