Turecko představilo model nové stíhačky TF-X

Turecko představilo na aerosalonu u Paříže model nové stíhačky páté generace. Nese označení TF-X a podobá se americkému letounu F-35, jehož prodej Ankaře hrozí Spojené státy zablokovat. Podle agentury AFP chce Turecko předvést, že se při vývoji vlastního "neviditelného" letadla dokáže obejít bez USA.

Stíhačka TF-X
doporučujeme

"Slíbili jsme své zemi, že to bude nejlepší stíhačka v Evropě," řekl na slavnostní ceremonii ředitel státního leteckého koncernu Turkish Aerospace Industries Temel Kotil. Podle něj budou v chystaném letounu zatím použity motory General Electric, než bude Turecko schopno v potřebné kvalitě vyrobit své vlastní.

Časový harmonogram pro dokončení letounu je napjatý, neboť poprvé vzlétnout má podle tureckých plánů už v roce 2025. Zařazení do výzbroje se chystá o tři roky později.

Před více než týdnem dala americká strana Ankaře ultimátum, aby do 31. července zrušila nákup ruského protileteckého a protiraketového systému S-400, který není kompatibilní s výzbrojí NATO. Pokud Ankara na požadavek Washingtonu nepřistoupí, nebudou Spojené státy Turecko považovat za partnera při vývoji "neviditelné" stíhačky F-35. Tím by Turecko ztratilo nárok na zakoupení přibližně 100 kusů tohoto zřejmě nejlepšího bojového letadla současnosti.

Podle AFP je vzkaz Turecka Američanům jednoznačný: I když turecké letectvo nedostane možnost používat stíhačky F-35, na jejichž vývoji se od začátku podílelo, dokáže si samo vyrobit vlastní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na obranný průmysl

12.08.2020 19:39 Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na svůj obranný průmysl. Pokus o krádež dat připsal…

Více než polovina bejrútských nemocnic je podle WHO mimo provoz

12.08.2020 18:13 Po ničivém výbuchu z minulého týdne je více než polovina zdravotnických zařízení v libanonském…

Irák zrušil návštěvu tureckého ministra, kvůli incidentu na hranicích

12.08.2020 07:25 Irák zrušil nadcházející návštěvu tureckého ministra obrany kvůli incidentu, během nějž byli v…

Libanon eviduje rekordní denní nárůst případů covidu-19

11.08.2020 21:50 Libanon dnes hlásí rekordní nárůst případů nákazy koronavirem. Nemoc covid-19 se tam za uplynulý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama