Turecko představilo model nové stíhačky TF-X

Turecko představilo na aerosalonu u Paříže model nové stíhačky páté generace. Nese označení TF-X a podobá se americkému letounu F-35, jehož prodej Ankaře hrozí Spojené státy zablokovat. Podle agentury AFP chce Turecko předvést, že se při vývoji vlastního "neviditelného" letadla dokáže obejít bez USA.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Stíhačka TF-X
doporučujeme

"Slíbili jsme své zemi, že to bude nejlepší stíhačka v Evropě," řekl na slavnostní ceremonii ředitel státního leteckého koncernu Turkish Aerospace Industries Temel Kotil. Podle něj budou v chystaném letounu zatím použity motory General Electric, než bude Turecko schopno v potřebné kvalitě vyrobit své vlastní.

Časový harmonogram pro dokončení letounu je napjatý, neboť poprvé vzlétnout má podle tureckých plánů už v roce 2025. Zařazení do výzbroje se chystá o tři roky později.

Před více než týdnem dala americká strana Ankaře ultimátum, aby do 31. července zrušila nákup ruského protileteckého a protiraketového systému S-400, který není kompatibilní s výzbrojí NATO. Pokud Ankara na požadavek Washingtonu nepřistoupí, nebudou Spojené státy Turecko považovat za partnera při vývoji "neviditelné" stíhačky F-35. Tím by Turecko ztratilo nárok na zakoupení přibližně 100 kusů tohoto zřejmě nejlepšího bojového letadla současnosti.

Podle AFP je vzkaz Turecka Američanům jednoznačný: I když turecké letectvo nedostane možnost používat stíhačky F-35, na jejichž vývoji se od začátku podílelo, dokáže si samo vyrobit vlastní.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ozbrojenci vystříleli restauraci v Iráku, zahynul turecký diplomat

17.07.2019 16:08 Při dnešní střelbě v restauraci ve městě Irbíl, metropoli iráckého Kurdistánu, zemřel zaměstnanec…

Záhada ztraceného tankeru. Verze Íránu dle arabské televize nesedí

17.07.2019 07:14 Z Hormuzského průlivu u Perského zálivu byl v úterý hlášen další incident. Podle agentury AP se tam…

Turecko se vysmívá sankcím EU, bude pokračovat ve vrtech u Kypru

16.07.2019 19:44 Aktualizováno Turecko bude pokračovat v průzkumných vrtech kvůli těžbě ropy a zemního plynu u pobřeží Kypru…

„Pokud Bůh dá, povraždíme všechny Židy.“ Vysoce postavený člen Hamásu…

16.07.2019 18:51 Aktualizováno Fathi Hammad, člen politbyra islamistické organizace Hamás, vzbudil velké pozdvižení svou výzvou,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama