Boje v Sýrii mají od dubna stovky mrtvých. Vypukne i válka s Tureckem?

V pokračujících bojích v syrské provincii Hamá dnes přišlo o život nejméně 45 lidí. S odkazem na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR) o tom informovala agentura AFP. Syrská armáda vede od dubna ofenzivu proti radikálům a povstalcům na severozápadě země.

Bojová letka RF v Sýrii
doporučujeme

Od konce dubna si boje vyžádaly na 400 lidských životů. SOHR nově informovala o protiútoku, který ráno zahájili členové skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS), jež ovládá velkou část provincie Idlib a jejího okolí. O život přišlo 31 radikálů a 14 členů prosyrských oddílů.

V oblasti působí také turecká armáda, která podporuje některé z povstaleckých skupin. Turecko oznámilo, že jeden z předchozích útoků vedený z území ovládaném syrskou armádou zasáhl turecké pozorovací stanoviště v Idlibu.

zdroj: YouTube

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim, který je nyní na návštěvě Číny, dnes řekl, že Sýrie nemá zájem rozpoutat boj proti Turecku. "Doufáme, že naše a turecká armáda proti sobě bojovat nebudou. My bojujeme proti teroristům, zejména v Idlibu, který je syrským územím. Otázka zní, co Turecko v Sýrii chce. Na území Sýrie je okupantem, má v částech Sýrie svou armádu. Chrání snad frontu An-Nusra (bývalý název pro HTS)?" řekl Mualim.

Oddíly působící v Idlibu a okolí tvrdí, že syrská vláda útoky porušuje dohodu, kterou uzavřelo Turecko s Ruskem jako spojencem Damašku o klidových zónách v Idlibu. Radikálové podle dohody měli z těchto zón stáhnout své zbraně i bojovníky, ale ne všude to učinili.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na obranný průmysl

12.08.2020 19:39 Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na svůj obranný průmysl. Pokus o krádež dat připsal…

Více než polovina bejrútských nemocnic je podle WHO mimo provoz

12.08.2020 18:13 Po ničivém výbuchu z minulého týdne je více než polovina zdravotnických zařízení v libanonském…

Irák zrušil návštěvu tureckého ministra, kvůli incidentu na hranicích

12.08.2020 07:25 Irák zrušil nadcházející návštěvu tureckého ministra obrany kvůli incidentu, během nějž byli v…

Libanon eviduje rekordní denní nárůst případů covidu-19

11.08.2020 21:50 Libanon dnes hlásí rekordní nárůst případů nákazy koronavirem. Nemoc covid-19 se tam za uplynulý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama