Írán trvá na ultimátu Evropě. Co bude s jadernou dohodou po 8. červenci?

Mluvčí íránské organizace pro atomovou energii Behrúz Kamálvandí dnes prohlásil, že Írán evropským signatářům neprodlouží 60denní lhůtu pro nalezení řešení. Teherán ji stanovil 8. května. Po jejím vypršení 8. července chce Írán začít obohacovat uran na více než 3,67 procenta, jež předpokládá dohoda. Tento týden navíc Íránci oznámili, že 27. června překročí další podmínky dohody, což jsou zásoby nízko obohaceného uranu a také těžké vody. Tajemník íránské nejvyšší bezpečnostní rady Alí Šamchání mezitím dnes prohlásil, že Írán jedná s Ruskem a Čínou o možném mechanismu pro urovnání sporu pro případ, že jednání s EU o jaderné dohodě selžou, informovala agentura TASS.

Přidejte svůj názor

Víte, co vás může zachránit při jaderném výbuchu?
doporučujeme

Íránský ministr ropného průmyslu Bídžan Zangáne dnes navíc Evropu obvinil, že nespolupracuje s Teheránem v otázce nákupu íránské ropy. Írán čelí obnoveným americkým sankcím, které zahrnují také prodej ropy.

Důvodem sankcí je loňské odstoupení USA od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu. Ostatní signatáři, mezi nimiž jsou tři evropské země Francie, Británie a Německo, chtějí, aby Írán dohodu dále dodržoval, a slíbili, že najdou náhradní mechanismy, které Íránu pomohou v době sankcí. Zatím se tak nestalo a Írán už vypověděl část dohody i ze své strany.

"Íránská lhůta zbylým signatářům dohody nemůže být prodloužena, další fáze (íránského odstoupení od dohody) začne podle plánu," řekl dnes Kamálvandí k termínu 8. července.

Podle agentury Reuters Německo, Francie a Británie chystají nové kroky, které mají Írán u dohody udržet. Se zástupci těchto tří zemí má 27. června v Paříži jednat Brian Hook z amerického ministerstva zahraničí, který má na starosti Írán. Do Teheránu podle Reuters možná zamíří ministři zahraničí tří evropských států.

Situace vyvolává obavy z bezpečnostního vývoje v oblasti Perského zálivu, kde USA posilují své armádní jednotky a kde bylo od května napadeno šest tankerů. Írán ujišťuje, že nemá zájem vést válku proti nikomu. Tajemník íránské nejvyšší bezpečnostní rady Alí Šamchání dnes řekl, že vojenská konfrontace mezi USA a Íránem nebude. "Není důvod k válce. Obviňování jiných zemí se stalo běžnou praxí amerických představitelů, kteří se snaží vytvářet tlak na jiné státy," řekl Šamchání.

K signatářům dohody patří vedle Číny ještě Rusko. Íránské sdělovací prostředky informovaly, že Rusko s Íránem tento týden podepsalo 12 dohod týkajících se spolupráce v energetice, železnici, zemědělství, farmaceutickém průmyslu a cestovním ruchu.

Za Rusko dohody podepsal ministr energetiky Alexandr Novak, který přijel do Íránu s delegací 120 podnikatelů. Podle íránské agentury Šána bylo podepsáno také memorandum o spolupráci, které zahrnuje ropu, plyn, petrochemické otázky, elektřinu a jadernou energetiku. Novak řekl, že se jednalo o rozvoji oblasti Kaspického moře.

Dnes odpoledne Šamchání oznámil, že Rusko a Čína jednají o možném mechanismu pro urovnání sporu pro případ, že jednání s EU o jaderné dohodě selžou. Nové americké sankce proti Íránu přinutily ostatní státy nekupovat íránskou ropu, jelikož by jim za to hrozily druhotné sankce. Šamchání podle agentury TASS uvedl, že by Írán mohl záležitost týkající se exportu ropy vyřešit.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odplata za ruské rakety. USA vyloučí Turecko z programu stíhaček F-35

17.07.2019 21:46 Turecko se kvůli pořízení ruského systému protivzdušné obrany S-400 nemůže podílet na americkém…

Ozbrojenci vystříleli restauraci v Iráku, zahynul turecký diplomat

17.07.2019 16:08 Při dnešní střelbě v restauraci ve městě Irbíl, metropoli iráckého Kurdistánu, zemřel zaměstnanec…

Záhada ztraceného tankeru. Verze Íránu dle arabské televize nesedí

17.07.2019 07:14 Z Hormuzského průlivu u Perského zálivu byl v úterý hlášen další incident. Podle agentury AP se tam…

Turecko se vysmívá sankcím EU, bude pokračovat ve vrtech u Kypru

16.07.2019 19:44 Aktualizováno Turecko bude pokračovat v průzkumných vrtech kvůli těžbě ropy a zemního plynu u pobřeží Kypru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama