Krutá smrt Chášukdžího: Stopy vedou k saúdskému princi. Máme důkazy, tvrdí OSN

Zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva doporučila zahájit vyšetřování saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána a další představitele království v souvislosti s loňskou vraždou novináře Džamála Chášukdžího. Vyšetřovatelka Agnès Callamardová ve své zprávě také doporučuje, aby generální tajemník OSN António Guterres zorganizoval mezinárodní trestní vyšetřování tohoto případu, který Callamardová označuje za "mimosoudní popravu". Rijád označil zprávu za nedůvěryhodnou, zatímco turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že vrazi novináře budou pohnáni k odpovědnosti.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)
doporučujeme

Chášukdží byl kritikem Rijádu a zabit byl brutálním způsobem loni při své návštěvě saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu. Jeho tělo se nenašlo. Okolnosti naznačovaly, že šlo o předem naplánovanou akci, která se nemohla odehrát bez vědomí nejvyšších představitelů v Rijádu, což ale Saúdská Arábie vždy popírala.

Rijád dostal zprávu Callamardové s předstihem, ale zatím na ni nereagoval. Dnes odpoledne saúdskoarabský státní ministr pro zahraniční záležitosti Ádil Džubajr na twitteru dokument odmítl s tím, že neobsahuje nic nového. "Zpráva zvláštní zpravodajky OSN pro lidská práva obsahuje jasné protichůdné údaje a neopodstatněná obvinění, což zpochybňuje její důvěryhodnost," napsal Džubajr.

Turecký prezident dnes v Istanbulu v reakci na zprávu zvláštní zpravodajky OSN řekl, že ti, kteří jsou zodpovědní za vraždu novináře Chášukdžího za to zaplatí a budou postaveni před spravedlnost. Erdogan také uvedl, že podle poznatků Callamardové bylo s Tureckem "špatně zacházeno," píše agentura Reuters.

Zpráva uvádí, že by se měla prošetřit i možná role korunního prince s ohledem na existující "věrohodné důkazy". Zpráva, která má 101 stran, obsahuje přes deset doporučení. Vyšetřovat by se podle ní měla i případná role bývalého princova poradce Saúda Kahtáního. "Nedospěli jsme v otázce viny (těchto dvou mužů) k závěru. Soudíme, že existuje důvěryhodný důkaz, který zasluhuje další vyšetřování," stojí v dokumentu.

Materiál Callamardové se opírá o nahrávky a forenzní práci tureckých vyšetřovatelů a rovněž o informace o soudech s podezřelými v Saúdské Arábii. Callamardová uvedla, že podle nahrávek nemůže definitivně potvrdit, že slyšela zvuk pily, jak uvedli turečtí vyšetřovatelé. Zpráva uvádí, že podle vyšetřovatelů v Turecku a dalších zemích nahrávky nasvědčují tomu, že mohla být Chášukdžímu vpravena do žil sedativa a že následně byl udušen igelitovou taškou.

Dokument rovněž obsahuje údajné úryvky rozhovorů v budově konzulátu těsně předtím, než tam Chášukdží přišel. Saúdskoarabští činitelé podle nich mluví o rozřezání těla. "Klouby budou odděleny. To není problém. Tělo je těžké. Poprvé budu řezat na zemi. Pokud vezmeme plastové tašky a budeme ho řezat na kusy, bude to hotovo. Každý zabalíme zvlášť," řekl podle zprávy forenzní expert Saláh Tubajdží. "Můj přímý nadřízený si není vědom toho, co dělám. Není tu nikdo, kdo by mě ochránil," řekl také. Jeho komplic Máhir Abdalazíz Mutrib se následně podle zprávy zeptal, zda "už přišlo obětní zvíře". Chášukdžího jméno ale přímo zmíněno nebylo.

Saúdská Arábie zpočátku Chášukdžího smrt popírala, pak přiznala, že byl zabit a postavila kvůli ní před soud 11 podezřelých. Ve zprávě vyšetřovatelky OSN se doporučuje tento soudní proces pozastavit, nemá-li se justice dopustit omylu. V dalším jejím doporučení stojí, že Saúdská Arábie musí odpovědnost za vraždu přijmout a rodině zaplatit odškodné.

Dále zpráva doporučuje sankce, které zahrnou prince Muhammada a jeho osobní jmění, pokud se neprokáže, že odpovědnost nenese.

Saúdskoarabský prokurátor, který byl osobně na místě v Turecku, oznámil, že tělo bylo rozřezáno a z konzulátu odvezeno. Dosud se ale nenašlo.

"Zvláštní vyšetřovatelka došla k závěru, že se pan Chášukdží stal obětí naplánované vraždy, mimosoudní popravy, za niž je podle mezinárodních zákonů o lidských právech odpovědná Saúdská Arábie," stojí v textu, který vznikl po půlročním vyšetřování.

Callamardová byla v Turecku s týmem forenzních a právních odborníků a informace o svém vyšetřování jí poskytlo také Turecko.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Posádka zadrženého tankeru je podle Íránu v pořádku

21.07.2019 21:01 Aktualizováno Všech 23 členů posádky britského tankeru Stena Impero, který v pátek zadržel Írán, je v pořádku.…

Při útoku Tálibánu v Pákistánu zemřelo devět lidí

21.07.2019 12:50 Sebevražedná atentátnice se dnes odpálila před nemocnicí v severopákistánském městě Dera Ismaíl…

Írán se brání. Proč zadržel britský tanker?

20.07.2019 09:38 Britský tanker Stena Impero měl před svým pátečním zadržením íránskými revolučními gardami v…

Počet psychicky nemocných v Turecku prudce stoupá, roste spotřeba…

20.07.2019 08:52 V Turecku roste počet lidí, kteří mají psychické problémy, a za posledních pět let tam také o více…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama